Bydgoszcz
12C
Słonecznie
58% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 13 • L 11
8C
Wt
7C
Sr
6C
Czw
8C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleGłosowanie w sprawie odwołania rektora UTP. Jest apel do ministra Ziobry
03.12.2015 | 02:06

Głosowanie w sprawie odwołania rektora UTP. Jest apel do ministra Ziobry

W czwartek powinna rozstrzygnąć się przyszłość profesora Antoniego Bukaluka na fotelu sternika Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Na zdjęciu: Uczelniane Kolegium Elektorów zbierze się w czwartek na terenie kampusu uczelni w Fordonie.

Fot. Sebastian Torzewski

W czwartek o godzinie dziesiątej rozpocznie się posiedzenie kolegium elektorskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. To gremium zdecyduje, czy rektor uczelni profesor Antoni Bukaluk zostanie odwołany ze swojej funkcji.

Przypomnijmy, że wniosek o pozbawienie prof. Bukaluka stanowiska poparł pod koniec listopada senat uniwersytetu. Był to krok otwierający drogę do zwołania kolegium, które ostatecznie zadecyduje o losach włodarza UTP. Do odwołania rektora potrzebnych będzie trzy czwarte głosów w obecności co najmniej dwóch trzecich statutowego, 100-osobowego składu uczelnianego ciała.

Inicjatywę w sprawie odwołania rektora podjęła kilka tygodni temu była minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. Uznała, że to prof. Bukaluk powinien zadbać o ład i bezpieczeństwo na uczelni, a uchybił temu, gdy podczas imprezy inaugurującej rok akademicki na UTP w nocy z 14 na 15 października doszło do stratowania grupy osób. W wyniku tragicznych zdarzeń troje studentów poniosło śmierć, a kilkanaście osób zostało rannych bądź poturbowanych.

Jak dotąd, prowadząca w tej sprawie śledztwo bydgoska prokuratura postawiła zarzuty jednej osobie – przewodniczącej samorządu studenckiego (był organizatorem Start Party UTP) Ewie Ż. Grozi jej nawet osiem lat pozbawienia wolności. Przeciwko wskazywaniu szefowej samorządu jako jedynej osoby odpowiedzialnej za październikową tragedię wystąpiło Krajowe Forum Samorządowe. Stowarzyszenie w liście do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry podnosi, że „z racji braku wiedzy merytorycznej, doświadczenia życiowego, jak również braku jakichkolwiek kompetencji i narzędzi do organizacji tego typu imprez staje się (ona – dod. red.) ofiarą braku odpowiedzialności Władz Uczelni, które naszym zdaniem nie mają jakichkolwiek podstaw prawnych, aby wyłączyć swoją odpowiedzialność za jakiekolwiek działania studentów na terenie uczelni”.

KFS zaapelowało też do ministra Ziobry, aby objął postępowanie wyjaśniające okoliczności październikowych zdarzeń specjalnym nadzorem. Wskazuje, że osoby biorące udział w tych czynnościach „mogą pozostawać w relacjach środowiskowych z Władzami Uczelni”. A to właśnie włodarze UTP, zdaniem stowarzyszenia, odpowiadają między innymi za stan techniczny obiektów, w których rozegrała się tragedia.

Uczelniane Kolegium Elektorskie zbierze się na terenie kampusu UTP przy ulicy Kaliskiego w Fordonie.


Powiązane treści