Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Gmina Osielsko poszerza promocję programu wymiany pieców

Dodano: 04.12.2019 | 12:19

Na zdjęciu: Ulotki zostały umieszczone w różnych punktach Osielska.

Fot. Stanisław Gazda

Gmina Osielsko poszerza promocję dotacji na wymianę pieców. Na wniosek radnego Pawła Kamińskiego ulotki informujące o programach gminy i rządu pojawiły się w gminnych instytucjach.

Temat promocji gminnego programu wymiany pieców pojawił się na ostatniej sesji rady gminy, podczas dyskusji na temat projektu Klubu Radnych Sąsiedzi, dotyczącego wprowadzenia stref czystego powietrza oraz programu dotacji w kwocie 10 000 złotych na wymianę pieców. Uchwała została odrzucona, ale radni gminy Beata Polasik i Paweł Kamiński, a także przedstawiciele „Sąsiadów” w trakcie dyskusji argumentowali, że istniejące programy (gminny, przewidujący 5000 złotych dotacji i ogólnopolski Czyste Powietrze) nie mobilizują do wymiany pieców i są słabo rozpropagowane wśród mieszkańców.

Gmina Osielsko poszerza promocję programu wymiany pieców

Zobacz również:

Polityka a czyste powietrze. Radni w Osielsku dyskutowali o zwiększeniu dotacji na wymianę pieców

Po sesji radny Kamiński skierował interpelację do wójta Wojciecha Sypniewskiego w sprawie szerszych działań promocyjnych programu dotacji na wymianę pieców. Kamiński podkreślił, że według sprawozdania wójta do gminy trafiło jedynie 19 wniosków o dotację gminną i 7 w ramach programu Czyste Powietrze. – Wiedza mieszkańców w kwestii istnienia programów zdaje się być nieduża, co można zaobserwować podczas ostatniej dyskusji na temat jakości powietrza na terenie naszej gminy – napisał radny.

Kamiński zaproponował uruchomienie działań na rzecz poprawy skuteczności docierania do szerszego grona mieszkańców z informacjami na temat dotacji. – Proszę o przygotowanie materiałów promocyjnych, które mogłyby zachęcić mieszkańców do zainteresowania podjęciem inwestycji. Ulotki, broszury, plakaty powinny znaleźć się we wszystkich instytucjach gminnych – szkołach, przedszkolu, świetlicach, przychodni.

Radny wskazał, że materiały powinny zawierać kalkulację możliwych kosztów wymiany pieca. – Powinny zawierać prosty przekaz, tak aby mieszkańcy rozważający inwestycję poczuli, że skorzystanie z dotacji jest łatwe, a pieniądze można otrzymać w krótkim czasie – przekonywał. Kamiński załączył do wniosku własną propozycję ulotki informacyjnej.

W odpowiedzi na interpelację wójt Sypniewski poinformował, że „od początku prowadzone były działania mające na celu rozpropagowanie informacji dotyczących dofinansowania wymiany pieców”. I wyliczył owe działania: informacje na zebraniach wiejskich, na stronie internetowej gminy, tablicach ogłoszeń, powiadomienia SMS i ulotki przekazane sołtysom.

Co do programu Czyste Powietrze pragnę przypomnieć, że pracownicy urzędu gminy angażowali się w akcję informacyjną dla mieszkańców już w ubiegłym roku oraz w kwietniu br., natomiast po podpisaniu przez gminę porozumienia z WFOŚiGW informacje były przekazywane równolegle z informacjami nt. dofinansowania z budżetu gminy – podał Sypniewski.

Wójt dodał jednak, że gmina podjęła kolejne działania na rzecz promocji dotacji. Ulotki informacyjne trafiły do gminnej biblioteki, ośrodka kultury i świetlic na terenie sołectw, GZK w Żołędowie, GOSiR Osielsko, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, przychodni oraz szkołach i przedszkolach. Gmina wykorzystała projekt ulotki Kamińskiego, który został poddany lekkim modyfikacjom.

0 0 votes
Article Rating
Gmina Osielsko poszerza promocję programu wymiany pieców
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments