Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Gorący dzień na Wiejskiej. Nie ma rządu Morawieckiego, Tusk desygnowany na premiera

Dodano: 11.12.2023 | 21:37

Na zdjęciu: Donald Tusk został przez parlament desygnowany na premiera.

Fot. Archiwum

Poniedziałek (11 grudnia) był niezwykle gorącym politycznie dniem na Wiejskiej. Sejm najpierw nie udzielił wotum zaufania gabinetowi Mateusza Morawieckiego, a później desygnował na premiera Donalda Tuska.

Najpierw swoje expose wygłosił Mateusz Morawiecki, który ubiegał się o stanowisko szefa rządu. Było jednak pewnym, że kandydat Prawa i Sprawiedliwości nie będzie miał większości w parlamencie. Tak też się stało, bo za udzieleniem wotum zaufania dla gabinetu Morawieckiego zagłosowało 190 posłów – głównie formacji, którą reprezentuje: PiS (z ramienia tej partii nie głosowali za to m.in. Zbigniew Ziobro i Szymon Szynkowski vel Sęk), ale też trzech przedstawicieli Kukiz’15. Za wotum zaufania dla rządu zagłosowali bydgoscy politycy PiS: Piotr Król, Bartosz Kownacki, Łukasz Schreiber i Paweł Szrot.

Przeciwko wotum zaufania było 266 posłów: wszyscy z Koalicji Obywatelskiej (157, wśród nich bydgoscy parlamentarzyści: Paweł Olszewski, Iwona Kozłowska, Anna Karolewska, Krzysztof Brejza), 32 z Polski 2050 – Trzeciej Drogi (Norbert Pietrykowski), 33 z Polskiego Stronnictwa Ludowego – Trzeciej Drogi (Agnieszka Kłopotek), 26 z Lewicy (Krzysztof Gawkowski) i 18 z Konfederacji.

Sejm zdecydował: Tusk na premiera

Już po godzinie siedemnastej, parlamentarzyści wybrali w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego kandydata na premiera. Tym był lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, którego kandydaturę zgodnie poparli politycy KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. I to właśnie ich głosami, Tusk został wybrany na nowego szefa rządu, poparło go 248 posłów. Przeciw było 201 (181 z PiS, 18 z Konfederacji i 3 z Kukiz’15), a 10 parlamentarzystów nie wzięło udziału w tym głosowaniu.

Obrady sejmu zostały przerwane do wtorku, 12 grudnia. Jutro o 10:00 planowane jest wystąpienie Tuska, który jako nowy prezes Rady Ministrów ma przedstawić posłom program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru gabinetu. Przypomnijmy, że w nowym gabinecie ma być dwóch bydgoskich polityków: szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski będzie wicepremierem i ministrem cyfryzacji, zaś Radosław Sikorski ponownie obejmie stanowisko szefa dyplomacji. Głosowanie nad wotum zaufania jutro około 16:00.

Jeśli rząd Tuska otrzyma wotum zaufania, to zaprzysiężenie nowego gabinetu w środę, 13 grudnia o 9:00 w Pałacu Prezydenckim.

Szymon Fiałkowski