Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWypoczynek w województwie kujawsko-pomorskim. Odwiedź wyjątkowe miejsce
18.07.2023 | 10:01

Wypoczynek w województwie kujawsko-pomorskim. Odwiedź wyjątkowe miejsce

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski, Mikołaj Kuras

W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się wiele miejsc dobrych do wypoczynku. Jednym z nich jest park zawierający las i liczne jeziora.

Na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego znajdują się ścieżki turystyczne i trasy rowerowe, a także rzadkie gatunki ptaków, 40 jezior i ok. 800 gatunków roślin. Jest on częścią naturalnego korytarza ekologicznego, który łączy Kampinoski Park Narodowy z Puszczą Bydgoską i dalej z Borami Tucholskimi.

Każdy z naszych parków wart jest odwiedzenia, a urok tych miejsc sprawia, że wiele osób chętnie tu wraca. Są tu wspaniała przyroda z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt, atrakcyjne miejsca do uprawiania pieszej i wodnej turystyki, interesujące materialne świadectwa dziedzictwa kulturowego. Parki krajobrazowe to prawdziwe bogactwo naszego regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy powstał w 1979 roku. Znajduje się on na terenie dwóch województw: kujawsko-pomorskiego (gminy: Włocławek, Kowal i Baruchowo) i  mazowieckiego (gminy: Nowy Duninów, Łąck, Gostynin). Siedziba parku znajduje się w miejscowości Kowal.

Jednym z 40 jezior znajdujących się w parku, jest jezioro Gościąż. Na jego dnie co roku zbierają się charakterystycznej osady, które pozostały nienaruszone przez człowieka i naturę przez 13 tys. lat.

Na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego znajdują się również liczne kąpielicka w obrębie jezior: Wikaryjskiego, Wójtowskich, Soczewka, Lucieńskiego i Wistki Szlacheckiej. Natomiast na żeglarzy czeka stanica nad Jeziorem Ciechomickim, a na kajakarzy – szlak wodny na Skrwie Lewej od Jeziora Lubieńskiego.

Znajdujące się tam Jezioro Rakutowskie, wraz z otaczającymi je podmokłościami, zostało wpisane do rejestru międzynarodowych obszarów cennych dla ptaków, szczególnie tych wodno-błotnych, które są najcenniejszą grupa fauny w parku. Występują tam m.in. bocian czarny, żuraw, batalion i derkacz. Przez lata na terenie parku działał również Ośrodek Rehabilitacji i Hodowli Ptaków, w którym leczono i rehabilitowano ptaki, głównie drapieżne. Dzięki temu udało się przywrócić przyrodzie ok. 2000 osobników, w tym m.in. orły bieliki, rybołowy, kilka gatunków sów, błotniaki czy myszołowy. Dodatkowo, aż do 2 października na terenie parku można wziąć udział w obozie ornitologicznym. Organizowany jest on nad Jeziorem Rakutowskim, na skraju wsi Krzewent w Stacji Obrączkowania Ptaków ,,Rakutowskie” prowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W 1981 roku rozpoczęto udaną reintrodukcję bobra europejskiego, a w 1991 roku przeprowadzona została pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej reintrodukcja sokoła wędrownego, która jest kontynuowana do dzisiaj. Natomiast w ostatnim czasie na terenie parku obserwuje się obecność rysia, który najprawdopodobniej dotarł tam aż z Kampinoskiego Parku Narodowego.

Na terenie parku znajdują się również ścieżki przystosowane do uprawiania turystyki konnej. Można tam też wziąć udział w licznych rajdach rowerowych. Najbliższe tego typu wydarzenie pn. ”Ekologia na dwóch kółkach” odbędzie się 30 lipca. Organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Kruszynie.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy w liczbach:

 • powierzchnia parku wynosi ponad 38,8 tys. ha, z czego 22,2 tys. ha (ponad 57%) leży w województwie kujawsko-pomorskim
 • ponad 60 procent powierzchni zajmują lasy
 • na terenie parku leży ponad 40 jezior
 • walory parku można poznawać przemierzając 9 ścieżek rowerowych i 8 ścieżek turystycznych
 • w granicach parku występuje około 800 gatunków roślin naczyniowych

W Kujawsko-Pomorskiem działa obecnie 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:

 • Wdecki Park Krajobrazowy
 • Brodnicki Park Krajobrazowy
 • Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy
 • Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
 • Krajeński Park Krajobrazowy
 • Nadgoplański Park Tysiąclecia
 • Tucholski Park Krajobrazowy
 • Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą (dawna nazwa: Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego), w skład którego wchodzą trzy parki:
  • Chełmiński park Krajobrazowy,
  • Nadwiślański Park Krajobrazowy
  • Park Krajobrazowy Góry Łosiowe
0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments