Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Gregoriańskie śpiewanie w Akademii Muzycznej

Dodano: 01.12.2023 | 09:25

Na zdjęciu: Warsztaty odbędą się w Akademii Muzycznej.

Fot. mat. prasowe

Marcel Peres, francuski muzyk, zaprasza do udziału w warsztatach muzycznych, które zwieńczy koncert w bydgoskiej Farze. Założyciel grupy muzycznej Ensemble Organum, zachęca do wspólnego zgłębiania twórczości oraz poznania tajników muzyki polifonicznej.

Marcel Peres – ekspert w dziedzinie chorału gregoriańskiego – zaprasza wszystkich, dla których muzyka stanowi ważny element życia codziennego, do wzięcia udziału w warsztatach muzycznych, które pomogą zrozumieć, jak i dlaczego ludzie tworzą i tworzyli muzykę.

W dniach 6-9 grudnia br. w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zainteresowani razem z Marcelem Peresem będą zgłębiać tajniki muzyki z Kodeksu Occo oraz poznają polifoniczną ,,Missa de Venerabilis Sacramento’’.

Polifonia to rodzaj XVI-wiecznej kultury muzycznej, w której co najmniej dwa głosy prowadzone są równocześnie i niezależnie od siebie. Wspominany wcześniej Kodeks Occo to rękopis, pochodzący z historycznej kaplicy cudu eucharystycznego w Amsterdamie. Według Peresa, jego znajomość ma pomóc wdrożyć śpiewaków w odczytywanie XV- i XVI-wiecznych rękopisów wielogłosowych w oryginalnym zapisie. Pomaga również uchwycić naturę i wewnętrzną dynamikę konstrukcji głosowych gotyku płomienistego i odsłania wiele parametrów związanych z koncepcją, przekazem i funkcją muzyki, której jest znakiem.

Missa de Venerabili Sacramento to utwór franko-flamandzkiego kompozytora Hotineta Barry. Znany jest on ze swoich kompilacji ksiąg z Pisma Świętego Starego Testamentu – Księgi V( Księgi Ezdrasza ), Księgi VII (Księgi Sędziów ) oraz Księgi XII (Księgi Ezechiela).

Finał warsztatów nastąpi 9 grudnia. Spotkania z ekspertem od chorału gregoriańskiego zwieńczy koncert w Farze o godzinie 19 .

Zaplanowano dwie sesje warsztatów: 1-5 grudnia w siedzibie Fundacji św. Benedykta w Poznaniu (Al. Wielkopolska 43) oraz 6-9 grudnia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Koszt udziału w warsztatach wynosi: 350 zł (udział w sesji poznańskiej), 150 (w sesji bydgoskiej) lub 500 zł (udział w obydwu sesjach, dodatkowe 150 zł płatne przy zapisach na drugą sesję organizowaną przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy). Organizatorem warsztatów jest Fundacja Świętego Benedykta w Poznaniu.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments