Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 0km/h NNW
H 11 • L 9
9C
Wt
10C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIGrupa przestępcza wyłudzała pieniądze metodą „na policjanta”. Wpadli w naszym regionie
zatrzymanie_ grupa przestępcza wyłudzająca pieniądze metodą na policjanta - KWP Gdańk
13.09.2018 | 21:44

Grupa przestępcza wyłudzała pieniądze metodą „na policjanta”. Wpadli w naszym regionie

Do zatrzymań doszło na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Na zdjęciu: Policjanci zatrzymali na terenie naszego województwa cztery osoby.

Fot. KWP Gdańsk

Funkcjonariusze gdańskiej policji rozbili grupę przestępczą, która wyłudzała pieniądze od starszych osób metodą „na policjanta”.

Póki co, w ręce policjantów wpadły cztery osoby, a cała sprawa jest rozwojowa. – Pokrzywdzonych może być nawet kilkadziesiąt osób z terenu całego kraju, policjanci planują kolejne zatrzymania – mówi kom. Michał Sienkiewicz z biura prasowego komendy wojewódzkiej policji w Gdańsku.

Funkcjonariusze dokonali akcji zatrzymania członków grupy w sześciu mieszkaniach na terenie Kujaw i Pomorza. – W trakcie przeszukań kryminalni zabezpieczyli ponad 120 tys. zł w gotówce, kilkadziesiąt kart bankomatowych oraz dokumentację bankową, kilkadziesiąt telefonów i kart sim, którymi prawdopodobnie posługiwali się przestępcy, a także książki telefoniczne oraz fałszywe dokumenty tożsamości – dodaje kom. Sienkiewicz. W ręce śledczych wpadło trzech mężczyzn w wieku od 26 do 33 lat oraz 19-letnia kobieta. Według śledczych, zatrzymani w funkcjonowaniu grupy odegrali kluczową rolę.

Jak działała grupa? – Przestępcy typując swoje ofiary z książek telefonicznych wybierali imiona, które mogły wskazywać na to że mają do czynienia z osobami w podeszłym wieku. Sprawcy dzwoniąc podawali się za oficerów Centralnego Biura Śledczego Policji lub CBA i informowali seniorów, że hakerzy próbują włamać się na ich konto. Żeby uniknąć kradzieży przestępcy kazali przelewać pieniądze na wskazane rachunki bankowe. Po przelaniu pieniądze trafiały na konta „słupów”, a następnie były wypłacane z bankomatów spoza terenu Polski – opisuje rzecznik prasowy pomorskiej policji. Jak dodaje kom. Sienkiewicz, policjanci nad rozpracowaniem grupy pracowali od kilku miesięcy, a zatrzymani mogą odpowiadać nawet za kilkaset prób oszust i kilkadziesiąt przestępstw, których się dopuścili.

Jak informują śledczy, zatrzymana czwórka usłyszała już zarzuty dotyczące siedmiu oszustw, a jak oszacowano wstępnie, straty w tych przypadkach wynoszą ponad 900 tysięcy złotych. – Na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli również samochód audi Q7 jednego z zatrzymanych, którego wartość wynosi ponad 100 tys. zł – informuje kom. Sienkiewicz. Gdański sąd podjął także decyzję o tymczasowym aresztowaniu trzech osób na okres najbliższych trzech miesięcy, a za postawione im zarzuty grozi kara nawet do dziesięciu lat więzienia.


Powiązane treści