Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 1 • L 0
2C
Czw
-0C
Pt
0C
Sob
-2C
Nd
-1C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaGrzegorz Schetyna w Ostromecku. „PiS chce wykastrować samorząd” [WIDEO]
grzegorz_schetyna_ostromecko_ED
18.03.2017 | 17:07

Grzegorz Schetyna w Ostromecku. „PiS chce wykastrować samorząd” [WIDEO]

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej zapewniał, że jego formacja za 2,5 roku przejmie władzę w kraju.

Na zdjęciu: Władze PO spotkały się w sobotę w Ostromecku z samorządowcami z regionu kujawsko-pomorskiego.

Fot. Eryk Dominiczak

W sobotę w pałacu w Ostromecku odbyła się konferencja poświęcona samorządom, w której wzięli udział lokalni działacze Platformy Obywatelskiej, ale również czołowe postacie tej partii na arenie ogólnopolskiej z przewodniczącym Grzegorzem Schetyną na czele. – Wykażemy słabość państwa PiS i będziemy impregnować samorządy na złą zmianę obecnego rządu – zapowiedział szef PO.

CZYTAJ TAKŻE: Jan Rulewski: Europa ma twarz Jana Pawła II, Solidarności i teraz Tuska

Zdaniem Schetyny, obecny obóz rządzący chce postawić samorządy pod ścianą, gdyż na szczeblu lokalnym i regionalnym nie potrafi wygrywać wyborów. – Stąd pomysły takie jak dwukadencyjność wsteczna, jedna tura czy wysoki próg wyborczy – wyliczał przewodniczący największego klubu opozycyjnego w sejmie. I dodawał, że zadaniem jego partii jest wystąpienie przeciwko tym planom. – Nie możemy zaprzepaścić 27 lat dorobku polskiego samorządu – podkreślał.

Platforma złożyła w sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Zdaniem Schetyny, ma to doprowadzić do debaty nad stanem państwa. – Zrobimy wszystko, aby za dwa i pół roku liderem opozycji był Jarosław Kaczyński – zapowiedział Schetyna, który został wskazany przez Sławomira Neumanna, szefa klubu parlamentarnego PO, na fotel premiera w procedurze konstruktywnego wotum. – Oczywiście, przewodniczący Schetyna będzie premierem, ale dopiero za dwa i pół roku. Obecnie nie mamy większości parlamentarnej, ale chcemy pokazać słabość rządzących – przekonywał Neumann, powołując się na 30-stronicowe uzasadnienie wniosku o dymisję rządu.

Wątpliwości dziennikarzy budził tryb złożenia wniosku – Nowoczesna już wskazywała, że o sprawie dowiedziała się z mediów. Zdaniem Schetyny nie ma jednak mowy o zaskoczeniu. – Jesteśmy największym klubem opozycyjnym w sejmie i naszym prawem, ale i obowiązkiem jest złożenie takiego wniosku w obliczu działań pisowskiego rządu – wskazywał. Mowa między innymi o postępowaniu premier Szydło na szczycie Unii Europejskiej, gdzie polski rząd nie poparł kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. – Zrobił to wbrew logice i 27 innym państwom UE – podsumował przewodniczący PO.

O czym jeszcze mówił w Ostromecku Grzegorz Schetyna – zapraszamy na krótkie wideo z jego wypowiedziami.


Powiązane treści