Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Gwiazdy światowego kina zjeżdżają do Bydgoszczy. Na Camerimage

Dodano: 11.11.2016 | 13:34

Festiwal rozpocznie się już jutro.

Na zdjęciu: Materiały promocyjne umieszczone są m.in. na ulicy Gdańskiej.

Fot. Stanisław Gazda

Już od jutra, 12 listopada, Bydgoszcz stanie się filmowym centrum kraju. Taki stan utrzyma się przez tydzień, gdyż właśnie tyle potrwa 24. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

Impreza zrzeszająca środowisko osób związanych z filmem odbywać się będzie w kilku budynkach zlokalizowanych na terenie naszego miasta. Centrum festiwalowe znajdzie się w gmachu Opery Nova. Projekcje filmów, spotkania z gwiazdami, warsztaty i dyskusje odbywać się będą również w Multikinie i Kinie Orzeł funkcjonującym w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. To właśnie we wspomnianych miejscach będzie można spotkać m.in. słynnych aktorów, reżyserów, operatorów filmowych oraz tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę.

ZOBACZ TEŻ: Opera Nova może być większa. Zarządca obiektu jest na tak

Najważniejszy punkt imprezy to konkurs główny o Złotą Żabę. Jego ideą jest prezentacja filmów fabularnych, w których obraz spełnia szczególną rolę w opowiadaniu historii. W tym roku pokazanych zostanie 13 obrazów, w tym m.in. „Powidoki” Andrzeja Wajdy ze zdjęciami Pawła Edelmana i „Snowden” Olivera Stone’a, którego autorem zdjęć jest zdobywca Oscara Anthony Dod Mantle. Ponadto widzowie będą mogli zobaczyć filmy w ośmiu innych sekcjach konkursowych: etiud studenckich, filmów polskich, pełnometrażowych i krótkometrażowych filmów dokumentalnych, debiutów operatorskich, debiutów reżyserskich, wideoklipów, pilotów seriali oraz organizowany przez Urząd Marszałkowski, 7. Konkurs Spotów Reklamowych „Fundusze Europejskie w Kadrze”, podczas którego swoje klipy pokaże dziewięć instytucji. Filmy prezentowane będą także w pokazach specjalnych. Widzowie będą mieli okazje zobaczyć m.in. obrazy kina norweskiego, państw nadbałtyckich, „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego oraz mistrzów, którzy odeszli: reżysera Arthura Hillera i operatorów Haskella Wexlera i Vilmosa Zsigmonda.

Nagrody specjalne festiwalu otrzyma osiem osób. Są to: operator Michael Chapman, aktorka Jessica Lange, reżyser Michael Apted, dokumentalista Jay Rosenblatt, producent Robert Lantos, scenograf Dennis Gasner oraz duet operatorsko reżyserski Paul Sarossy i Atom Egoyan.

Podczas festiwalu odbędą się również wydarzenia towarzyszące Camerimage, czyli wystawy: fotografii Jessici Lange w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, zdjęć słynnego reżysera Davida Cronenberga w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, fotografii czeskiej i słowackiej w bydgoskim Muzeum Okręgowym oraz autorstwa Filipa Ćwika „12 twarzy” w Galerii Farbiarnia w Bydgoszczy, a także warsztaty filmowe z uznanymi na świecie twórcami.

Dokładny program oraz informacje o biletach wstępu można znaleźć na stronie internetowej festiwalu: www.camerimage.pl