Bydgoszcz
-1C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H -1 • L -1
7C
Sob
7C
Nd
6C
Pon
5C
Wt
1C
Sr
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIHakerzy na NATO-wskich ćwiczeniach w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
CWIX_2018_SG (25)
26.06.2018 | 20:08

Hakerzy na NATO-wskich ćwiczeniach w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Uczestnicy ćwiczenia z 32 państw testują w Bydgiszczy interoperacyjność.

Fot. Stanisław Gazda

W bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) odbywa się właśnie coroczne ćwiczenie CWIX, które podsumowuje szereg różnych działań i ćwiczeń podejmowanych w poszczególnych krajach, jak i tych prowadzonych w JFTC.

Głównym celem ćwiczenia CWIX, w które zaangażowanych jest ponad 1250 specjalistów z 32 państw NATO i krajów partnerskich, jest ćwiczenie i poprawa koalicyjnej interoperacyjności bojowej  pomiędzy systemami armii państw Paktu Północnoatlantyckiego oraz sił zbrojnych państw obserwatorów. Testowana jest zdolność wielonarodowych jednostek do spójnej i efektywnej współpracy. Przeprowadzonych zostanie około 4000 testów przy użyciu 275 systemów informatycznych i rozwiązań technicznych. W CWIX biorą także udział żołnierze ćwiczący zdalnie, poprzez sieć, znajdujący w swoich krajach, tworzących federację zdalną, co jeszcze zwiększa ilość uczestników i zasięg ćwiczenia.

Admirał Manfred Nielson, zastępca naczelnego sojuszniczego dowódcy ds. transformacji powiedział podczas konferencji prasowej, iż CWIX jest największym dorocznym ćwiczeniem poświęconym interoperacyjności i niewątpliwym sukcesem połączonego dowództwa ds. transformacji. Zapowiedział powstanie w Bydgoszczy światowej klasy centrum eksperymentów, gier wojennych i innowacji oraz zatwierdzania planów, które będzie działać równolegle z prowadzonymi w JFTC szkoleniami dla wyjeżdżających na misje realizowane przez NATO i siły partnerskie. Podkreślił, iż bez rzetelnego wsparcia Polski, jako państwa-gospodarza oraz miasta Bydgoszczy, osiągnięcie tych celów nie byłoby możliwe. Admirał Nielson dodał, że CWIX odbywa się na dwa tygodnie przed szczytem NATO w Brukseli, gdzie głowy państw określą strategiczne priorytety na kolejne dwa lata, w oparciu o zmieniające się i nieprzewidywalne środowisko bezpieczeństwa. Mowa tu także o przeciwstawieniu się działaniom hakerów. O poważnym podejściu do tych spraw świadczyć może to, iż w ćwiczeniu CWIX biorą udział hakerzy odznaczeni za swoją działalność na rzecz wspierania odporności NATO-wski  systemów armijnych na  wrogą działalność hakerską.


Powiązane treści