Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeHistoria bydgoskiej Polonii na wystawie. Otwarto ją w Parlamencie Europejskim [ZDJĘCIA]
19.07.2023 | 11:36

Historia bydgoskiej Polonii na wystawie. Otwarto ją w Parlamencie Europejskim [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Michał Młodzikowski / Abramczyk Polonia Bydgoszcz / materiały prasowe

W Parlamencie Europejskim otwarta została wystawa poświęcona historii żużlowej Polonii Bydgoszcz. – Należy pochwalić się w Brukseli tym, co przez lata zdobyliśmy – mówi prezes klubu Jerzy Kanclerz.

Wystawa w Parlamencie Europejskim została otwarta we wtorek (18 lipca), a inicjatorem jej jest europoseł Kosma Złotowski. – Inicjatywa wzięła się stąd, by pokazać coś, co jest bardzo charakterystyczne dla naszego regionu. Taką rzeczą jest żużel, który cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi Złotowski i przyznaje, że choć wiele osób słyszało o tej dyscyplinie sportu, to jednak z bliska jej nie widziały. – Moje rodzinne miasto przez lata było uznawane za stolicę „czarnego sportu” w Polsce i nadal popularność żużla w Bydgoszczy nie słabnie. Ciągle jest to sport numer jeden w grodzie nad Brdą – dodaje polityk.

Podczas wystawy można obejrzeć m.in. żużlowe motocykle, kevlary, unikalne fotografie, pamiątki i inne eksponaty, które pochodzą m.in. ze zbiorów Jarosława Gamszeja. – Pamiątek o Polonii Bydgoszcz jest o wiele, wiele więcej, niż to, co przywieźliśmy, ale na tyle pozwoliły względy logistyczne – mówi Gamszej i przyznaje, że przygotowania do zorganizowania tej wystawy trwały niemal dwa miesiące. – Jest opisana cała historia klubu, od momentu powstania do dzisiejszych czasów, są motocykle historyczne, plastrony – wylicza Gamszej i przypomina, że miejscem tych pamiątek jest muzeum Polonii Bydgoszcz. – Trzymam kciuki, żeby trybuna na pierwszym łuku powstała, bo to tam ma właśnie być muzeum – przypomina.


ZOBACZ WIZUALIZACJE: Tak ma wyglądać nowa trybuna na pierwszym łuku stadionu przy ul. Sportowej 2


Prezes żużlowego klubu Jerzy Kanclerz cieszy się, że taka wystawa została otwarta w Parlamencie Europejskim. – Należy pochwalić się w Brukseli tym, co przez te wszystkie lata zdobyliśmy. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie bardzo dobrze oceniana – podkreśla Kanclerz.

Na wystawie obecni byli także polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz zaproszeni goście.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments