Bydgoszcz
12C
Niebo częściowo zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 12 • L 10
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeHistoria Niezależnego Zrzeszenia Studentów na wystawie. Otwarto ją na Dworcu Głównym w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
09.10.2020 | 18:24

Historia Niezależnego Zrzeszenia Studentów na wystawie. Otwarto ją na Dworcu Głównym w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Klaudia Karczmarek

Na bydgoskim Dworcu Głównym otwarto w piątek (9 października) wystawę z okazji 40-lecia powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Na wystawie zawarto zarówno materiały z archiwum, jak i te dotyczące obecnej działalności organizacji. – NZS powstał w założeniu jako związek zawodowy studentów. Chodziło nie tylko o obronę interesów studentów, ale także o walkę o autonomię wyższych uczelni – mówił prof. Wojciech Polak z Instytutu Pamięci Narodowej.

W NZS działał m.in. wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel. – NZS był grupą osób, która stała się pewnego rodzaju kuźnią kadr. Sejm pełen jest osób wywodzących się z NZS-u – mówił. Członkiem NZS-u był także poseł PiS Piotr Król. – NZS ma piękną historię, był szkołą liderów i patriotyzmu. Działali w niej ludzie, którzy do dzisiaj służą Rzeczypospolitej. Najważniejsze jest to, że mimo zmian, które zachodziły, znalazł swoją formułę także we współczesnej, demokratycznej Polsce – podkreślał.

Czym współcześnie zajmuje się NZS? – Organizacja, która głównie dzisiaj rozwija studentów pod względem społecznym, kulturowym. Ale jak jest potrzeba, to stoimy na straży praw studentów i walczymy o nie – podkreślił przewodniczący NZS UTP w Bydgoszczy Krzysztof Maziarczyk.

Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało 22 września 1980 r. w wyniku wydarzeń i strajków robotniczych z sierpnia 1980, które były sprzeciwem społeczeństwa wobec reżimu politycznego w kraju. Jego członkowie walczyli o wolność i niezależność.

Wystawę można oglądać do 4 listopada

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści