Historia Niezależnego Zrzeszenia Studentów na wystawie. Otwarto ją na Dworcu Głównym w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
Zdjęcia: Klaudia Karczmarek
Na bydgoskim Dworcu Głównym otwarto w piątek (9 października) wystawę z okazji 40-lecia powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Na wystawie zawarto zarówno materiały z archiwum, jak i te dotyczące obecnej działalności organizacji. – NZS powstał w założeniu jako związek zawodowy studentów. Chodziło nie tylko o obronę interesów studentów, ale także o walkę o autonomię wyższych uczelni – mówił prof. Wojciech Polak z Instytutu Pamięci Narodowej.
W NZS działał m.in. wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel. – NZS był grupą osób, która stała się pewnego rodzaju kuźnią kadr. Sejm pełen jest osób wywodzących się z NZS-u – mówił. Członkiem NZS-u był także poseł PiS Piotr Król. – NZS ma piękną historię, był szkołą liderów i patriotyzmu. Działali w niej ludzie, którzy do dzisiaj służą Rzeczypospolitej. Najważniejsze jest to, że mimo zmian, które zachodziły, znalazł swoją formułę także we współczesnej, demokratycznej Polsce – podkreślał.
Czym współcześnie zajmuje się NZS? – Organizacja, która głównie dzisiaj rozwija studentów pod względem społecznym, kulturowym. Ale jak jest potrzeba, to stoimy na straży praw studentów i walczymy o nie – podkreślił przewodniczący NZS UTP w Bydgoszczy Krzysztof Maziarczyk.
Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało 22 września 1980 r. w wyniku wydarzeń i strajków robotniczych z sierpnia 1980, które były sprzeciwem społeczeństwa wobec reżimu politycznego w kraju. Jego członkowie walczyli o wolność i niezależność.
Wystawę można oglądać do 4 listopada