Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Poznaj historię bydgoskich osiedli. W czwartek ważne spotkanie z badaczami

Dodano: 05.12.2022 | 13:10

Na zdjęciu: W celu rozwinięcia dyskusji, Polskie Towarzystwo Historyczne organizuje spotkanie, które odbędzie się w ten czwartek, 8 grudnia o godzinie 17:00 w sali Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, Stary Rynek 22-24 (parter).

Fot. BB

Bydgoskie osiedla mają wyjątkową historię, która coraz chętniej jest odkrywana przez naukowców i mieszkańców. By przedstawić ostatnio wydane publikacje o Łęgnowie, Czyżkówku i Jachcicach oraz pobudzić do dalszych badań, oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego organizuje spotkanie o pracach nad dziejami bydgoskich dzielnic i osiedli, dawnych wsi oraz folwarków miejskich.

Jak podkreśla prof. Zbigniew Zyglewski, prezes bydgoskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, w ostatnim czasie wydane zostały trzy książki, poświęcone bydgoskim osiedlom – Łęgnowo, Czyżkówko i Jachcice. – Wśród mieszkańców pobudziły one zainteresowanie przeszłością poszczególnych części naszego miasta i stały się okazja do szerszej dyskusji co do celowości i charakteru tego typu działań – mówi profesor.


Konkurs nr 480. Jak powstała kosmiczna wizja budowy Nowego Fordonu?


W celu rozwinięcia dyskusji, Polskie Towarzystwo Historyczne organizuje spotkanie, które odbędzie się w ten czwartek, 8 grudnia o godzinie 17:00 w sali Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, Stary Rynek 22-24 (parter). – W zamyśle spotkanie ma być miejscem wymiany stanowisk, koncepcji i doświadczeń tych, którzy podjęli się trudu opracowania i wydania tego typu publikacji, a osobami zainteresowanymi tego rodzaju działaniami – zaznacza Zyglewski. Będzie ono miało charakter otwarty – zaproszenie jest skierowane do wszystkich, zwłaszcza bydgoskich miłośników historii zajmujących się dziejami miasta, także amatorsko.

Program spotkania

17:00 – krótkie wystąpienia według programu

  • dr hab. Zbigniew Zyglewski, prof. UKW: Stan badań nad dziejami bydgoskich dzielnic i osiedli, dawnych wsi i folwarków miejskich
  • Regina Żalińska, Stowarzyszenie Przyjaciół Łęgnowa „Dolina Wisły”: Droga ku albumowi „Łęgnowo i okolice dawniej i dziś”
  • dr hab. Marek Jeleniewski, prof. UKW: Okoliczności powstania książki „Czyżkówko”
  • dr hab. Zdzisław Biegański prof. UKW: Prace redakcyjne nad książką „Dzieje bydgoskich Jachcic”
  • Ewa Niedbalska, Rada Osiedla Jachcice: Doświadczenia w pracy nad dokumentowaniem lokalnej historii na przykładzie Jachcic

18:00 – wolne głosy, zapytania, uwagi, sugestie uczestników seminarium.

CZYTAJ TAKŻE: Poszukują zdjęć z czasów budowy Nowego Fordonu. Pomóż w przedstawieniu 50 lat historii tej części Bydgoszczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Nie będę robił tu reklamy, ale jest pewien miłośnik bydgoskich osiedli i historii miasta, prowadzi bloga, a także organizuje wycieczki. Wystarczy wpisać w google bydgoskie osiedla i myśle, że się trafi na jego stronę. Bloga naprawdę miło i lekko się czyta.