Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Historia systemów CAD

Dodano: 23.11.2022 | 14:02

Na zdjęciu: Narodziny projektowania wspomaganego komputerowo przypadają na lata pięćdziesiąte.

Fot. nadesłane

System Siemens NX jest obecnie bardzo rozbudowany i wykorzystywany na szeroką skalę, m.in. w inżynierii, elektronice czy architekturze. Spośród najbardziej zintegrowanych rozwiązań należy wymienić projektowanie wspomagane komputerowo (CAD). Specjalistyczne oprogramowanie zostało wyposażone w zestaw unikalnych narzędzi, dzięki którym możliwa jest obsługa nowoczesnych technologii. Kiedy powstał pierwszy system CAD? Jak ewoluował w czasie? Jakie korzyści przynosi projektowanie z NX CAD? Odpowiedzi udzielamy w poniższym artykule.

Czym są systemy CAD? Do czego służą?

Rozszyfrowaniem skrótu CAD jest wyrażenie „Computer Aided Design”, oznaczające komputerowe wspomaganie projektowania. NX CAD to oprogramowanie, które znajduje zastosowanie w wielu branżach. Doskonale sprawdza się w najszybciej rozwijających się gałęziach przemysłu. Oprogramowanie umożliwia tworzenie projektów 2D i 3D, wizualizacji, analiz inżynierskich czy dokumentacji technicznej. Dodatkowo pozwala na przechowywanie danych oraz kopii rysunków.

Oprogramowanie NX CAD jest w pełni kompatybilne z NX CAM, tj. programem służącym do generowania kodów do maszyn CNC. Może stanowić uzupełnienie systemu do programowania obrabiarek, frezarek, tokarek czy drukarek 3D. Szczególne zastosowanie ma w dziedzinach inżynieryjnych, gdzie służy do planowania, optymalizacji produkcji oraz analiz komputerowych. Zastosowanie Synchronous Technology pozwala na bezpośrednią edycję plików, które pochodzą z dowolnego systemu CAD. Specjalizowane moduły i aplikacje oprogramowania mogą posłużyć np. do wzornictwa, obliczeń CAE oraz mechatroniki.

Jak powstawały systemy CAD?

Narodziny projektowania wspomaganego komputerowo przypadają na lata pięćdziesiąte. Pierwszy system z grafiką interaktywną powstał w 1957 roku. Wdrożony został w General Motors i opracowany przez pracownika tej firmy. Za prekursora cyfrowego programowania maszyn obróbczych o nazwie „PRONTO” uznaje się Patricka J. Hanratty’ego. Pierwsze oprogramowanie CAD zostało opracowane w latach 60. Nosiło nazwę Sketchpad i powstało z myślą o zastąpieniu tradycyjnych form kreślarskich.

System wspomagający komputerowe projektowanie stworzony został przez inżyniera z firmy Renault – Pierre’a Beziera. Program do projektowania CAD był pierwotnie dość prosty, zbudowany wokół typowych bibliotek oraz norm mechanicznych. Dopiero później nastąpił szybki przyrost dokumentacji rysunkowej, opisów technologicznych czy arkuszy kalkulacyjnych. Tworzone programy CAD były wyposażone w bazy z wielu dziedzin wiedzy. Dodatkowo zastosowano w nich pakiety obliczeniowe, które ułatwiały prace konstrukcyjne.

Jak rozwijały się systemy CAD?

Rozwój Computer Aided Design nastąpił w połowie lat 80. Kolejne wersje programów CAD były rozbudowanymi systemami graficznymi, które wymagały użycia komputerów o dużych rozmiarach. Przede wszystkim znajdowały komercyjne zastosowanie, m.in. w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym oraz branży militarnej czy stoczniowej. W drugiej połowie lat 80. zostały wyposażone w rozbudowane interfejsy, które służyły do graficznej interakcji z użytkownikiem oraz tworzenia dokumentacji technicznej.

Programy typu CAD stale się rozwijają i znajdują zastosowanie w kolejnych branżach. Upowszechnienie się systemów CAD nastąpiło wraz z początkiem lat 90. Wówczas gwałtownie wzrosła zarówno liczba dostawców, jak i producentów oprogramowania. Na polskim rynku dostępne jest obecnie w pełni zintegrowane rozwiązanie NX CAD/CAM, które posiada szereg specjalizowanych aplikacji i modułów wspomagających wytwarzanie innowacyjnych wyrobów.

Podsumowanie

Współczesne programy do projektowania wspomaganego komputerowo znacząco różnią się od tych, które oferowano w ubiegłym stuleciu. Polecanym dostawcą nowoczesnych i zintegrowanych rozwiązań software jest firma CAMdivision. Platynowy partner handlowy „Siemens Digital Industries Software” posiada w sprzedaży specjalistyczne oprogramowanie CAD/CAM/CAE, które bazuje na najbardziej rozpowszechnionym kernelu PARASOLID.

Justyna Torzewska