Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIHIV groźny jak nigdy dotąd…
29.11.2017 | 10:34

HIV groźny jak nigdy dotąd…

Na zdjęciu: Temat zagrożeń HIV/AIDS wraca zwykle przed Światowym Dniem AIDS. A powinien gościć w naszych domach znacznie częściej.

Fot. Stanisław Gazda

Liczba osób, u których zdiagnozowano wirus HIV w Europie była w 2016 roku wyższa niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić statystyki. Eksperci ostrzegają, że epidemia rozszerza się „w alarmującym tempie”. Sytuacja pogarsza się zwłaszcza w Europie Wschodniej.

W  ubiegłym roku zakażenie wirusem HIV – wywołującym AIDS – stwierdzono u 160 tysięcy mieszkańców 53 krajów wchodzących w skład europejskiego regionu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Co roku odnotowujemy w Polsce ok. 1200 zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 r.ż., ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie. W 2016 roku w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca 2017 aż 57.

W Polsce od początku epidemii HIV wykryto ponad 22 tys. zakażeń, w 2016 r. w 1270 nowych przypadków, ale liczba niezdiagnozowanych może być znacznie wyższa. Według badań przeprowadzonych przez Niezależny Instytut Badań Rynkowych IPSOS dla Krajowego Centrum ds. AIDS, niemal 40% osób aktywnych seksualnie, miało kontakty płciowe bez zabezpieczenia i po spożyciu alkoholu, a co piąta – z osobą o nieznanej przeszłości seksualnej (także bez zabezpieczenia).

Nie unikamy ryzykownych zachowań, ale też nie umiemy rozmawiać o wiążącym się z nimi ryzyku oraz sposobach jego ograniczania. „Kampania „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” powstała, by stać się inspiracją do dialogu międzypokoleniowego. Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym – mówi dr Jerzy Kasprzak Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy.

Do międzypokoleniowych rozmów o zdrowiu, w tym właśnie o chorobach przenoszonych drogą płciową takich jak HIV, szczególnie mocno będzie się zachęcać 1 grudnia, kiedy to przypada Światowy Dzień AIDS.


Powiązane treści