Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Hokeiści wracają na lód. Zapowiada się interesujący sezon

Dodano: 11.10.2016 | 10:40

Rozgrywki wystartują jeszcze w październiku.

Na zdjęciu: Hokeiści BKS-u Bydgoszcz będą w najbliższym sezonie rywalizować w II lidze.

Fot. mat. prasowe klubu

Przed zawodnikami Budowlanego Klubu Sportowego kolejne wyzwania na poziomie II ligi hokeja na lodzie. Rozgrywki mają wystartować jeszcze w tym miesiącu, ale dokładny terminarz zmagań… nie jest jeszcze znany.

Przedstawiciele klubów II-ligowych mają w nadchodzących dniach spotkać się i ustalić ostateczny kształt zmagań w sezonie 2016/2017. Zawirowania związane są z wydarzeniami z lata, gdy Polski Związek Hokeja na Lodzie zaproponował drużynom z drugiej ligi możliwość występu na poziomie I ligi.  – Z uwagi na nasze możliwości organizacyjne i finansowe oraz fakt, że zawodnicy straciliby status amatorów, nie przyjęliśmy tej propozycji – tłumaczy Adam Witkowski z hokejowej sekcji BKS Bydgoszcz.

Podobnie uczyniła zresztą większość rywalizujących w minionym sezonie z bydgoszczanami ekip. Jedynie Hockey Club Poznań zdecydował się przyjąć propozycję PZHL, zatem hokeistów ze stolicy Wielkopolski będziemy oglądali na taflach zaplecza Polskiej Hokej Ligi. Z grupy północnej II ligi odpadła również drużyna Dragons Gdańsk, więc rywalizacja będzie toczyła się w stawce pięciozespołowej. Oprócz BKS będą to: Mad Dogs Sopot, ŁKH Łódź, Warsaw Capitals oraz Oliwa Hockey Team.

Terminarz zmagań poznamy w nadchodzących dniach także z jeszcze jednego powodu – pod uwagę brane są bowiem różne warianty systemu rozgrywek. Rozważana jest między innymi opcja gry w systemie dwumeczów weekendowych (sobota-niedziela). Jednak jej wysokie koszty powodują, że nie jest pewne, iż zaakceptują ją wszystkie kluby.

Wiadomo natomiast, że barwy bydgoskiej ekipy będzie reprezentowało co najmniej 23 graczy. – Opieramy się przede wszystkim na zawodnikach z Bydgoszczy, ale mamy kilku zawodników z zewnątrz – wyjaśnia Adam Witkowski. Jest nim między innymi Grzegorz Gawor, lewoskrzydłowy napastnik, który pochodzi z Oświęcimia, a z Witkowskim poznał się na campie hokejowym w Nowym Targu. – Zaproponowałem mu występy w BKS i w ten sposób trafił do naszej drużyny – dodaje sam Witkowski. W zespole Budowlanego Klubu Sportowego zobaczymy ponadto urodzonego w Gdańsku studenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Mateusza Barańskiego, jak również wywodzącego się także z Trójmiasta Jakuba Puchalskiego. W nadchodzącym sezonie nie zobaczymy z kolei Michała Sochackiego, który będzie reprezentował barwy gdańskiego Stoczniowca.

Stwierdzenie „co najmniej 23 graczy” wiąże się z jeszcze jednym potencjalnym transferem do BKS Bydgoszcz. Niewykluczone, że między słupkami hokejowej drużyny z Bydgoszczy stanie Igor Tomczyk, na co dzień trzeci bramkarz wspomnianego Stoczniowca. Wszystko uzależnione jest jednak od regulaminu zmagań w rodzimym hokeju. Wszystko wskazuje bowiem na to, że gracze PHL oraz I ligi nie będą mogli występować na niższym szczeblu w innym klubie w tym samym sezonie. Wprowadzony ma zostać ponadto limit obcokrajowców, ale dotyczy to zwłaszcza grupy południowej II ligi (wystąpi tam sześć zespołów), które mogłyby łatwo posiłkować się graczami ze Słowacji.

Zespół BKS od kilku tygodni trenuje już na lodowisku w Toruniu, gdzie bydgoscy zawodnicy będą rozgrywali mecze domowe. – Nasz terminarz będzie uzależniony od dostępności tafli – wiadomo, że pierwszeństwo w tym względzie mają zespoły toruńskie i wydarzenia organizowane przez tamtejszy MOSiR – podsumowuje Adam Witkowski.

Sebastian Torzewski