59% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 19 • L 18
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportHorror z happy-endem! Enea Astoria grę w elicie zaczęła od wygranej [ZDJĘCIA]
29-09-2019_ Energa Basket Liga_ BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Astoria Bydgoszcz - SF (22)
29.09.2019 | 15:48

Horror z happy-endem! Enea Astoria grę w elicie zaczęła od wygranej [ZDJĘCIA]

Z Ostrowa Wielkopolskiego Szymon Fiałkowski | s.fialkowski@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: AJ Walton zdobył dla Astorii w Ostrowie 15 punktów.

Wróciliśmy, wróciliśmy – śpiewali już pod koniec dogrywki w hali w Ostrowie Wielkopolskim kibice Enea Astorii. Bydgoski zespół rozpoczął sezon ligowy od wygranej w dramatycznych okolicznościach.

Na dzień dobry, zespół Artura Gronka udał się do Ostrowa Wielkopolskiego. Miejscowa Stal to przecież były wicemistrz Polski, triumfator krajowego pucharu. W  środę przegrała w Kaliszu mecz o Superpuchar z Anwilem Włocławek. Ekipa Jacka Winnickiego przystępowała więc do tego pojedynku mocno podrażniona.

Jednak to bydgoszczanie zaczęli mecz znakomicie, bo prowadzili 6:2, a potem 15:8, gdy z półdystansu trafił AJ Walton. Później trójkę dołożył Aleksandrowicz, który następnie trafił jeszcze za dwa i zrobiło się 25:10 dla bydgoszczan, którzy pierwszą kwartę wygrali wyraźnie – 28:12. Ostrowianie w drugiej kwarcie przypuścili zryw. Trafiali Gates, Threatt, a przede wszystkim ich liderem w ofensywie był Litwin Dambrauskas. Efekt – na trzy minuty przed końcem drugiej kwarty, przewaga Astorii stopniała do trzech punktów (35:32), a do przerwy było tylko 37:35 dla bydgoszczan.

Trener Gronek mocno przeżywał ten mecz, co rusz tłumacząc swoim zawodnikom, jak mają zachowywać się w obronie i rozgrywać kontrataki. W trzeciej kwarcie Stal po raz pierwszy przełamała Astorię. Za trzy trafił Garbacz i to gospodarze przy ogłuszającym dopingu swoich kibiców wyszli na prowadzenie 52:51, a potem było jeszcze 54:53 dla ostrowian. Bydgoszczanie wytrzymali ten napór i na koniec tej odsłony schodzili z czterema punktami zaliczki (61:57). Czwarta odsłona to walka Stali o odrobienie strat, a zespół trenera Winnickiego głównie punkty zdobywał po rzutach osobistych, a po trójce Dambrauskasa było nawet 69:63, a potem 71:65 dla miejscowych. Po trafieniu Garbacza przewaga wzrosła do siedmiu punktów (75:68). Astoria odrobiła straty, głównie za sprawą dwójki liderów – Michała Chylińskiego i AJ Waltona. To oni wzięli na siebie ciężar zdobywania punktów i to po ich akcjach, „Asta” wyrównała na 80:80 i doprowadziła do dogrywki. W niej, goście początkowo przegrywali, ale trójkę trafił Marcin Nowakowski i zrobił się remis 85:85. Dobrze bydgoszczanie zagrali także w obronie, a potem objęli prowadzenie po rzutach Chylińskiego oraz Waltona, którzy byli w Astorii najskuteczniejsi. Nic więc dziwnego, że po końcowej syrenie, w sektorze kibiców gości wybuchła wielka radość z wygranej w elicie. Pierwszej po trzynastu latach przerwy.

Już w sobotę derby regionu. W Immobile Łuczniczce, Enea Astoria podejmie Polski Cukier Toruń. Sobotni mecz rozpocznie się o 12:30.

ENERGA BASKET LIGA – SEZON 2019/2020 – 1 KOLEJKA – 29.09.2019 R.
ARGED BMSLAM STAL OSTRÓW WIELKOPOLSKI – ENEA ASTORIA BYDGOSZCZ 88:94 po dogrywce
 (12:28, 23:9, 22:24, 23:19, d. 8:14)

ARGED BMSLAM STAL: Dambrauskas 24 (1×3, 7 zb., 5 f.), Threatt 19 (3×3), Żołnierewicz 10 (1×3, 6 zb., 5 as.), Gates 10 (9 zb.), Mokros 2 – Garbacz 11 (3×3), Jevtović 7 (5 f.), Calhoun 3 (1×3), Szymkiewicz 2, Surmacz.

ENEA ASTORIA: Chyliński 20 (3×3), Walton 15 (1×3, 5 as.), Zębski 13 (1×3, 7 zb.), Kemp 6 (10 zb.), Michał Nowakowski 5 (1×3, 5 f.) – Aleksandrowicz 10 (2×3), Szyttenholm 9 (2×3), Marcin Nowakowski 7 (1×3), Clyburn 6, Frąckiewicz 3.

Sędziowali: Tomasz Trawicki, Dariusz Lenczowski, Tomasz Trybalski.
Komisarz Energa Basket Ligi: Maciej Kucharski.