Bydgoszcz
7C
Opady
49% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 8 • L 6
3C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIHuczne i radosne Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości
27.10.2017 | 10:12

Huczne i radosne Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości

Na zdjęciu: Konferencja prasowa zapowiadająca obywatelskie obchody Święta Niepodległości.

Fot. Stanisław Gazda

Takimi zapowiada je Karol Słowiński z Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej BYLOT. Studwudziestoosobowy chór będzie śpiewał pieśni patriotyczne, wystąpi orkiestra dęta Zespołu Szkół Elektronicznych, zaśpiewają „Cynamony”, będą stoiska handlowe idealnie komponujące się z atmosferą 11 listopada, no i oczywiście będą ułani. To będzie świętowanie wesołe, z atrakcjami dla całej rodziny.

Będą dwa odtworzenia historyczne: przemówienie Paderewskiego oraz przejęcie władzy od Rady Regencyjnej. Pojawią się samochody z epoki, a w jednym z nich Marszałek Piłsudski, który udostępni pojazd zwycięzcom licznych konkursów. Nie zabraknie czegoś dla ciała. To za sprawą licznych wystawców stoisk rozlokowanych przy ul. Długiej. Tam, w tramwaju, na czas obchodów powstanie Przedszkole Niepodległościowe.

A wszystko rozpocznie się na Starym Rynku o godzinie 11.00. Po krótkim, uroczystym otwarciu – dla uczczenia Jana Teski, Jana Biziela, Ignacego Rochona, oraz prezydenta Barciszewskiego – złożone zostaną kwiaty pod tablicami i pomnikiem im poświęconymi.

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy również w tym roku włączy się w Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości i zaproponuje bydgoszczanom zwiedzanie wystaw w spichrzach nad Brdą. O godzinie 11.00 i 13.00 przewodnikiem po ekspozycjach będzie Józef Piłsudski. Wcześniej będzie malowanie buziek dzieci w barwy narodowe, działać będą stanowiska tworzenia kotylionów i flag niepodległościowych. Tegoroczną nowością będzie prelekcja o tradycjach kulinarnych pt. „Przepis na niepodległość – patriotyczne smakołyki i rogale św. Marcina”, po której przewidziana jest degustacja marcińskich przysmaków.

Warto będzie obejrzeć specjalną wystawę okolicznościową, rozlokowaną na płycie Starego Rynku, dotyczącą 150-rocznicy urodzin Marszałka Piłsudskiego.

Kazimierzowski Uniwersytet III Wieku zaprasza do hotelu „Ratuszowego” na swoją mobilną wystawę pt. „Retro-spojrzenie na współczesną Bydgoszcz”. Panie w strojach z epoki rozdawać będą ulotki, przybliżać historię poprzez wyświetlany film o pobycie Piłsudskiego w Bydgoszczy oraz śpiew pieśni patriotycznych. A gdy głód da znać o sobie – będzie można przejść do hotelowej restauracji i rozkoszować się smakiem gęsiny.

Organizacja „Fantazma”, od paru lat projektująca gry miejskie dla Uniwersytetu III Wieku, w trakcie Bydgoskiego Festiwalu Nauki oraz dla podmiotów prywatnych, w tym roku po raz pierwszy włącza się w Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości proponując grę miejską pn. „Barwy Wyzwolenia”. Będzie to forma ścieżki dydaktycznej, dającej możliwość w interesujący sposób zaznajomienia się z sytuacją w Polsce oraz w Bydgoszczy w okresie poprzedzającym oraz w czasie odzyskanie niepodległości.

Niewątpliwą atrakcją będą trzy przemarsze ułanów.


Powiązane treści