Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Hydroksyzyna – skuteczny lek na skołatane nerwy

Dodano: 17.11.2022 | 15:29

Na zdjęciu: Nadmiar bodźców i przeciążenie psychofizyczne prowadzi do powstawania chorób o charakterze psychosomatycznym, które coraz częściej diagnozuje się w społecznościach wysokorozwiniętych.

Fot. nadesłane

Napięcie nerwowe to stan, z którym zmaga się ogromna grupa osób, bez względu na wiek czy wykonywany zawód. Namiar stresu w życiu codziennym może przyczynić się do powstawania wielu dolegliwości o charakterze psychosomatycznym. W kryzysowych sytuacjach pomóc może hydroksyzyna – lek, który wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu napięcia nerwowego i stanów lękowych.

Nadmiar bodźców i przeciążenie psychofizyczne prowadzi do powstawania chorób o charakterze psychosomatycznym, które coraz częściej diagnozuje się w społecznościach wysokorozwiniętych. W sytuacjach, w których nadmiar stresu zakłóca prawidłowe funkcjonowanie, pomocne jest stosowanie leków takich jak hydroksyzyna. Preparat ten wykazuje skuteczne działanie przeciwlękowe i uspokajające poprzez hamowanie niektórych funkcji układu nerwowego. Oprócz tego, hydroksyzyna zapobiega wydzielaniu histaminy w sytuacji pojawienia się skórnych reakcji alergicznych. Czy dostępna na receptę hydroksyzyna jest bezpiecznym lekiem na wszystkich? Sprawdź, przy jakich dolegliwościach lekarze zalecają ten preparat swoim pacjentom!

Hydroksyzyna – mechanizm działania

Hydroksyzyna to wielofunkcyjna pochodna piperazyny – związku chemicznego stosowanego w psychiatrii w celu zahamowania aktywności ośrodków w warstwie podkorowej ośrodkowego układu nerwowego. Lek ten stosuje się w sytuacji nadmiernego napięcia nerwowego, niepokoju i w stanach lękowych. Hydroksyzyna ma działania uspokajające i przeciwwymiotne. Oprócz tego wykazuje właściwości przeciwhistaminowe, dlatego lekarze często stosują ten lek w przypadku wystąpienia świądu i skórnych reakcji alergicznych. Dostępna w formie syropu i tabletek hydroksyzyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, dzięki czemu lek zaczyna działać tuż po jego zażyciu. Czy każdy pacjent zmagający się z napięciem nerwowym może stosować hydroksyzynę? Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do stosowania tego leku.

Czy hydroksyzyna jest bezpiecznym lekiem dla wszystkich?

Hydroksyzyna, tak jak każdy lek na receptę, może wywołać skutki uboczne. Producent leku przedstawia listę schorzeń, których objawy mogą nasilić się po przyjęciu preparatu. Wśród nich znajdują się:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • podatność na drgawki,
  • astma,
  • niewydolność nerek i/lub wątroby,
  • nieprawidłowe działanie układu pokarmowego,
  • udar mózgu.

Hydroksyzyna wchodzi z reakcję z innymi preparatami, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, zwłaszcza leków cholinergicznych. Hydroksyzyny nie należy łączyć z alkoholem.

Jak stosować hydroksyzynę?

Hydroksyzyna jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę. Występuje w postaci tabletek i syropu. Przed zastosowaniem preparatu należy dokładnie przeczytać dołączoną do leku ulotkę. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, hydroksyzynę należy przyjmować zgodnie z wytycznymi producenta. Osoby, które zmagają się z depresją, nerwicą czy stanami lękowymi powinny, oprócz farmakologii, skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Połączenie leków i terapii jest najlepszym sposobem na trwałe wyleczenie objawów chorób psychosomatycznych oraz ich przyczyn.