Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 16 • L 13
16C
Pon
10C
Wt
13C
Sr
4C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCII Ty możesz pomóc…
12.11.2015 | 10:50

I Ty możesz pomóc…

Życie pacjentów potrzebujących przeszczepienia od dawców niespokrewnionych, zależy także od Ciebie...

Na zdjęciu: Obojętność w tym przypadku, może oznaczać skazanie na śmierć...

Fot.

22 listopada w Bydgoszczy w dwóch lokalizacjach odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Kamili, Reginy  i innych pacjentów. Rodzina, przyjaciele oraz znajomi obu pacjentek liczą na zaangażowanie mieszkańców Bydgoszczy.  

Sytuacja związana z organizacją tej akcji jest wyjątkowa. Do Fundacji DKMS Polska zgłosiły się niezależnie 2 grupy osób. Jedna z nich to przyjaciele i znajomi Kamili. Druga to rodzina Pani Reginy. Los połączył tych ludzi przy organizacji jednej akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych „Pomóż Kamili, Reginie i Innym”.

Akcja w Bydgoszczy ma na celu pomoc Kamili, Reginie oraz wszystkim pacjentom potrzebującym przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego. Chcąc wesprzeć działania rodziny, przyjaciół i znajomych obu Pacjentek, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy Jacek Kryś objął akcję honorowym patronatem.

Kamila to 14-latka z Bydgoszczy, która zadaje sobie następujące pytanie: „Dlaczego znów ja? Dlaczego muszę po raz trzeci cierpieć?” Następnie bez strachu dodaje: „Hej chorobo! Ja Kamila Makowska, która pokonała białaczkę i przeżyła przeszczep serca, wyzywam Cię na kolejny pojedynek! Historia Kamili wydaje się wręcz niewiarygodna! Skąd w tak młodej osobie tyle hartu ducha, by mimo cierpienia triumfować, a mimo prowokacji losu dalej stawać z wypiętą piersią naprzeciw chorobie? „Miesiąc po moim urodzeniu zdiagnozowano u mnie ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jako niemowlak zwyciężyłam tę paskudną chorobę. Po 10 latach moje serce odmówiło posłuszeństwa. Przez okres 6 miesięcy byłam podłączona do komór, które wspomagają serce. 10 maja 2012 roku przeszczepiono mi serce. Na dodatek w ubiegłym roku zachorowałam na nowotwór – chłoniak Burkitta.” – dzieli się z nami Kamila, która właśnie dowiedziała się, że tym razem zwycięstwo nad kolejnym śmiertelnym zagrożeniem nie zależy tylko od niej. Kamila potrzebuje przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Niestety to nie koniec złych wieści. Kamila ma bardzo rzadki genotyp. Na całym świecie nie ma dla niej Dawcy!

Regina to 56-latka z Bydgoszczy, która mówi o swoim marzeniu: „Dzisiaj moim jedynym marzeniem jest odzyskanie zdrowia”. O chorobie dowiedziała się w marcu bieżącego roku. Diagnoza była bardzo szybka i brzmiała – ostra białaczka limfoblastyczna. Regina nadal pragnie robić to, co najbardziej kocha. Uwielbia podróże w nieznane miejsca. Wycisza się i relaksuje czytając książki przygodowe i wykonując robótki ręczne. Jednak najważniejsza jest dla Reginy Rodzina. Jest szczęśliwą mężatką, matką i babcią. „Spotykamy się w gronie rodzinnym tak często jak to możliwe. Zabawy z ukochanymi wnuczkami są dla mnie bezcenne. Uwielbiam moją rodzinę. Zawsze dostaję od niej wsparcie. Moim najlepszym przyjacielem jest mój mąż Stefan, który troszczy się o mnie i na którego zawsze mogę liczyć”. W tym trudnym momencie rodzina Reginy jest z nią i działa. Jednak tym razem życie Reginy zależy także od Was.

Obie pacjentki mają wiele marzeń na przyszłość. Jedno jest jednak wspólne: BYĆ ZDROWYM i móc realizować się w życiu rodzinnym, zawodowym i prywatnym. Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Polstransplantu blisko 900.000 potencjalnych Dawców i ponad 25 milionów w bazach na całym świecie – nie ma aktualnie Dawców, którzy byliby zgodni genetycznie z Kamilą i Reginą. Teraz Wy, mieszkańcy Bydgoszczy MOŻECIE POMÓC!!!!

 Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data:             22 listopada 2015 r.

Godzina:      09:30 – 15:30                                    10:00 – 17:00

Miejsce:       Fundacja „Wiatrak”                       Galeria Pomorska

Adres:          ul. Bołtucia 7, Bydgoszcz              ul. Fordońska 141, Bydgoszcz

 Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja i przebadanie jednego Dawcy to koszt 250 zł. Rejestracja w bazie jest bezpłatna, ale organizatorzy będą wdzięczni za pokrycie choćby części tej kwoty, przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669 z dopiskiem KMB002.

 

 


Podobne wpisy

Powiązane treści