Bydgoszcz
18C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 18 • L 16
22C
Sr
25C
Czw
26C
Pt
28C
Sob
28C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIIdzie zima. Dlaczego warto zrobić przegląd komina?
03.09.2020 | 07:12

Idzie zima. Dlaczego warto zrobić przegląd komina?

Na zdjęciu: Brak regularnego czyszczenia komina może zaburzyć jego pracę w najmniej spodziewanym momencie, a to może doprowadzić do tragedii.

Fot. mat. autora

Kiedy zbliża się sezon jesienno-zimowy z szaf wyciągamy swetry, płaszcze i ciepłe buty. Zamiast zimnej lemoniady sięgamy coraz częściej po aromatyczną herbatę z cytryną oraz po witaminy na wzmocnienie przed sezonem grypowym. Podobnie jak o siebie, przed zimą powinniśmy zadbać o swój dom. Ważnym jest, aby wykonać wszystkie potrzebne przeglądy, które uchronią nas od ewentualnych awarii w środku zimy. Szczególnie ważnym jest przegląd naszego komina. Jest to wydatek, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać.

W jakim celu wykonuje się przegląd kominiarski?

Zima w Polsce się zmienia. Od kilku lat obserwujemy znaczne ocieplenie klimatu, jednak nie oznacza to, że nasze kominy nie są narażone na mróz, śnieg oraz bardzo niskie temperatury. To właśnie zimą praca kotłów oraz pieców jest szczególnie wytężona, co za tym idzie wysoka temperatura w kominie, znacznie kontrastuje z tą panującą na zewnątrz. Aby uniknąć szoku termicznego po pierwsze, powinniśmy postawić na systemy kominowe najwyższej jakości (np. takie jak tutaj), a po drugie – regularnie je kontrolować, szczególnie przed nadchodzącą zimą. Brak regularnego czyszczenia komina może zaburzyć jego pracę w najmniej spodziewanym momencie, a to może doprowadzić do tragedii.

Jak wygląda przegląd systemu kominowego?

Do wykonania przeglądu komina przede wszystkim należy zatrudnić osobę, która posiada uprawnienia mistrza kominiarskiego. Warto przed zatrudnieniem kominiarza sprawdzić, czy należy on do Korporacji Kominiarzy Polskich i posiada odpowiednie uprawnienia. Poza zajrzeniem w głąb komina, w trakcie kontroli przeprowadza się badanie techniczne przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych. Sprawdza się drożność oraz bieg kanałów, a także ich szczelność. Należy również skontrolować podłączenia przewodów do lokali. Po sprawdzeniu tych wszystkich elementów kominiarz przechodzi do czyszczenia oraz udrażniania przewodów kominowych.

Jeśli w domu zauważymy wilgoć, parujące okna, grzyb na ścianach czy dym w pomieszczeniach, należy wezwać kominiarza jak najszybciej. Są to bowiem oznaki nieprawidłowej cyrkulacji powietrza.

Kiedy następny przegląd?

Jeśli chodzi o częstotliwość przeglądów systemów kominowych, dokładnie określa je prawo budowlane. Do przeglądu instalacji oraz komina, właściciel lub zarządca budynku jest zobligowany przynajmniej raz w roku. Jeśli nie jest to przestrzegane, musimy mieć świadomość, że możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności w postaci mandatu o wysokości 500zł. Karę taką również może orzec sąd. Co jeszcze może grozić w budynku bez aktualnego przeglądu? Ze względów bezpieczeństwa może zostać odcięty dopływ gazu, a w razie wypadku, nie zostanie wypłacone nam odszkodowanie np. w razie pożaru. Jest to jednak przede wszystkim lekkomyślne oraz niebezpieczne. Oczywiście warto jeszcze na etapie wybierania systemów kominowych postawić na sprawdzonych producentów, którzy dają na swoje produkty wieloletnią gwarancję. Jednak należy pamiętać, że nawet najwyższej jakości systemy, nie zwalniają nas z obowiązku regularnych przeglądów.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści