Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

II Forum Dużej Rodziny za nami [ZDJĘCIA]

Dodano: 06.12.2016 | 16:44

W tym roku rozmawiano o zdrowiu rodziny.

Na zdjęciu: Tak wyglądała graficzna zapowiedź Forum.

Fot. Stanisław Gazda

W Bydgoszczy odbyło się dzisiaj (6 grudnia) II Forum Dużej Rodziny w Bydgoszczy. Z myślą o rodzicach prowadzone były wykłady i rozmowy o zdrowiu, a pociechy pod opieką animatorów mogły wziąć udział w kreatywnych zajęciach i spotkaniu ze świętym Mikołajem.

Przed dwoma laty Forum poświęcone było polityce prorodzinnej i wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów z województwa kujawsko-pomorskiego, a przede wszystkim członkowie dużych rodzin. Spotkanie miało na celu głównie wymianę doświadczeń przez samorządy, które  wprowadziły program dedykowany rodzin wielodzietnym, ale też zachęcenie gmin, które nie wykonały jeszcze tego kroku, do wprowadzenia własnych kart oraz do tworzenia programów wspierających rodziny z kilkorgiem dzieci. Była to także okazja do spotkania z rodzinami wielodzietnymi i czas na wsłuchanie się w ich potrzeby.

-W tym roku rozmawialiśmy o zdrowiu rodziny z rodzicami, którzy planują lub dopiero dowiedzieli się, że w ich domu pojawi się malutkie dziecko aż po rodziców nastolatków. Tematyka była szeroka i ważna, bo to właśnie pierwsze lata życia dziecka są najważniejsze dla jego rozwoju pod każdym względem. Zaproszeni specjaliści  mówili o zdrowiu ciała i ducha rodziców oraz dzieci. Na różnych etapach życia dziecka mogą pojawić się specyficzne problemy rozwojowe i emocjonalne. Jak je rozpoznawać i jak sobie z nimi radzić – właśnie tego  można się było dowiedzieć się na spotkaniu z ekspertami – powiedziała nam  Dorota Glaza z Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Uczestnicy Forum mogli dowiedzieć się: Jak zadbać o siebie w ciąży – mówiły o tym Julita Księżycka, Pola Tyniec z Kolibry.pl; jak radzić sobie ze stresem związanym z wychowaniem dzieci (prof. dr hab. med. Alina Borkowska);jak dbać o ciało swoje i swojego dziecka -czyli rehabilitacja w praktyce (lek. med. Maciej Borowicz);jak radzić sobie ze stresem szkolnym, rywalizacja między rodzeństwem, jak walczyć z uzależnieniami (prof. dr hab. med. Alina Borkowska);jak dbać o zdrowe nawyki żywieniowe całej rodziny (Papilio Vita- pracownia psychodietetyczna dla kobiet)

W trakcie konferencji merytorycznej dla rodziców nie zabrakło wielu atrakcji dla pociech w każdym wieku. Mogły wziąć udział w warsztatach kreatywnych dekoracji świątecznych i zabawach z animatorami oraz raczkować w kąciku dla najmłodszych w zasięgu wzroku rodziców. Odbył się także pokaz bajek polskich w ramach Filmowego Klubu Malucha „Zygzak” z Pałacu Młodzieży. Jako że konferencja odbywała się 6 grudnia nie mogło zabraknąć wizyty najważniejszego gościa – św. Mikołaja i jego pomocników.

Bydgoskie Forum Dużej Rodziny było także promocją zdrowia bydgoskich rodzin, upowszechnianiem pozytywnego modelu dużej rodziny, ale też zachętą kolejnych zewnętrznych partnerów do przystępowania do programu i udzielania zniżek dla dużych rodzin.