Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ile czasu Escapelle utrzymuje się w organizmie kobiety?

Dodano: 05.05.2022 | 13:01

Na zdjęciu: Antykoncepcja ratunkowa nie powinna być stosowana zbyt często, dlatego do jej zażycia należy podchodzić z rozwagą i odpowiedzialnością.

Fot. nadesłane

Escapelle to tabletki „po”, które można zażyć do 72 godzin od współżycia, by zminimalizować ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Ich substancją czynną jest lewonorgestrel, który wydalany jest z organizmu w postaci metabolitów. Jak długo substancja czynna utrzymuje się w organizmie i co się z tym wiąże? Sprawdzamy!

Czym jest i jak działa tabletka „po” Escapelle?

Tabletki Escapelle to antykoncepcja ratunkowa, którą stosuje się w celu zapobiegania zapłodnieniu, gdy dojdzie do współżycia bez zabezpieczenia lub zabezpieczenie zawiedzie. Jej działanie polega na hamowaniu uwalniania komórki jajowej, dzięki czemu nie może dojść do jej zapłodnienia przez uwolnione do dróg rodnych plemników. Pigułka nie ma działania wczesnoporonnego, co oznacza, że nie przerywa już istniejącej ciąży. Czas na zażycie tej tabletki „po” to 72 godziny od stosunku, choć najlepiej, aby była zażyta w pierwsze 12 godzin od stosunku.

Tabletka „po” Escapelle wydawana jest wyłącznie z przepisu lekarza, co oznacza, że trzeba udać się na konsultację do ginekologa lub innego specjalisty, by otrzymać receptę. Nie oznacza to konieczności wizyty stacjonarnej u lekarza, ponieważ możliwe są również telekonsultacje czy konsultacje zdalne z możliwością przepisania Escapelle. Tabletki najskuteczniej działają, jeśli zostaną zażyte w możliwie najkrótszym czasie od ryzykownego współżycia, dlatego w ich przypadku nie ma co zwlekać z oczekiwaniem na lekarza. Wiele portali medycznych oferuje konsultacje z możliwością otrzymania recepty na antykoncepcję awaryjną od ręki. Przykładem strony, gdzie może być szybko przepisana tabletka „dzień po” Escapelle, jest NaszaRecepta.pl.

Escapelle – ile utrzymuje się w organizmie?

Antykoncepcja ratunkowa nie powinna być stosowana zbyt często, dlatego do jej zażycia należy podchodzić z rozwagą i odpowiedzialnością. Nie jest to też długoterminowa forma antykoncepcji i nie będzie skuteczna w przypadku niezabezpieczonych odpowiednio stosunków, które nastąpią już po zażyciu Escapelle. Ile utrzymuje się w organizmie substancja czynna tego leku? Zgodnie z danymi producenta substancja czynna osiąga maksymalne stężenie w surowicy po 2 godzinach od połknięcia.

Po wspomnianym czasie stężenie w surowicy maleje z okresem półtrwania, który wynosi 26 godzin w fazie eliminacji. Substancja czynna tabletki „po” wydalana jest z organizmu w postaci metabolitów poprzez mocz i kał.

Działania uboczne Escapelle – jak długo się utrzymują?

U niektórych kobiet (choć nie u wszystkich) wystąpić mogą pewne działania uboczne po zażyciu tabletki Escapelle. Krwawienia i nieregularne plamienia śródcykliczne do czasu kolejnej miesiączki to jedne z takich działań niepożądanych, pojawić mogą się również nudności i wymioty. Możliwe skutki uboczne to także zmęczenie, bóle głowy i podbrzusza, a ponadto tkliwość piersi, biegunka i zawroty głowy. Często dochodzi do zmiany krwawienia miesiączkowego, w tym przesunięcia jego terminu lub zmiany nasilenia krwawienia.

Wspomniane działania niepożądane oczywiście nie muszą wystąpić u każdej kobiety, która przyjmie antykoncepcję ratunkową, ale ich wystąpienie jest możliwe. Zazwyczaj skutki uboczne po połknięciu pigułki „po” stosunkowo szybko ustępują, jednak jeśli będą się utrzymywać dłużej, jest to wskazanie do kontaktu z lekarzem. Niektóre skutki uboczne mogą przypominać objawy wczesnej ciąży – należy mieć to na uwadze, pamiętając, że antykoncepcja ratunkowa nie chroni przed zapłodnieniem w 100%.

Justyna Torzewska