Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ile dostaną za swoją pracę radni z Koronowa? Podjęli decyzję w tej sprawie

Dodano: 06.12.2022 | 10:57

Na zdjęciu: Radni ustalili wysokość swoich wynagrodzeń.

Fot. IN

Na ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej w Koronowie radni debatowali nad sprawą wysokości swoich pensji. Musieli, bo – obligatoryjnie – tak nakazywało im prawo.

W porządku obrad znalazł się punkt „Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości diet oraz zwrotu kosztów podróży dla Radnych Rady Miejskiej w Koronowie”. Już na początku sesji radny Maciej Szlagowski złożył wniosek, aby zdjąć ten punkt z porządku. Jak stwierdził, radni powinni doprecyzować tę uchwałę, ponieważ pojawiły się pewne niezgodności. Zaproponował on, aby sprawa była rozpatrywana na sesji grudniowej.

Na wniosek radnego Szlagowskiego zareagował burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski, który zaznaczył, że przygotowany jest także projekt nr 2 do tej uchwały, który zamraża możliwość dokonywania podwyżek jakichkolwiek diet.

– Radni podjęli dyskusję, aby zastanowić się nawet nad jakąś obniżką – przekonywał radny Maciej Szlagowski. – Nie chciałbym tego procedować na sesji i robić jakiegoś zamętu, chciałbym abyśmy po prostu przedyskutowali to na pierwszej komisji wspólnej – dodał.


CZYTAJ WIĘCEJ INFORMACJI Z KORONOWA W NASZYM NOWYM SERWISIE


Natomiast radny Tomasz Skotnicki zaznaczył, że nie mówimy tutaj o podwyżkach dla radnych, ale o zamrożeniu możliwości podwyższania diet. Sprawa ma swój początek w poprzednich kadencjach, kiedy to podjęto uchwałę, która automatycznie generowała wzrost diety radnych wprost proporcjonalnie do podwyżki płacy minimalnej. Jako, że zapowiadana jest kolejna podwyżka płacy minimalnej, nastąpiłaby automatyczne rewaloryzacja diet i co za tym idzie podwyżka.

– Dotychczasowa uchwała obowiązuje od 2015 roku, czyli siedem lat – mówił natomiast podczas sesji przewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie Bogusław Guziński. – Zdaję sobie sprawę, że ona spowodowała, że te diety nasze są stosunkowo wysokie w porównaniu z wieloma innymi samorządami. My mrożąc te wydatki oszczędzamy w przyszłym roku około 70 tys. zł i my jako radni mamy już pomysły na to, na co moglibyśmy przeznaczyć te pieniądze m.in. na procedowanie planów zagospodarowania przestrzennego – dodał Bogusław Guziński.

Natomiast sekretarz gminy Aleksandra Szews przytoczyła Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 października w sprawie maksymalnej wysokości diety, która może przysługiwać radnemu i ta kwota wynosi 3 tys. 220 zł. – W sytuacji kiedy obecna uchwała jest procentowa i procent diety pana przewodniczącego jest 99 proc. to już przekraczamy tę kwotę bazową, czyli 3 tys. 200 zł, bo dieta w styczniu wynosiłaby 3 tys. 459 zł, a w lipcu 3 tys. 560 zł. I dlatego zaczęliśmy pracować nad tą uchwałą – dodała sekretarz.

Ile zarobią radni w Koronowie?

Wracając do wniosku radnego Macieja Szlagowskiego, został on przez radnych odrzucony. Tymczasem radny Mariusz Weleziński złożył wniosek o zmianę w projekcie przedmiotowej ustawy dot. wysokości diet, a konkretnie o zmniejszenie diet o 200 zł. Obecny na sesji radca prawny zauważył, że radny może wnieść taki wniosek, ale w punkcie w którym on dotyczy. Dlatego też później powrócono do wniosku, a poprawki radnego do uchwały zostały przyjęte. Następnie radni przyjęli całą uchwałę (od głosu wstrzymali się Mirosława Holka i Marian Kuropatwiński).

Ile mają zarabiać teraz radni? Przewodniczący rady – 2 tys. 780 zł, wiceprzewodniczący rady – 1 tys. 550 zł, przewodniczący komisji stałych rady – 1 tys. 550 zł, przewodniczący komisji doraźnych rady (tylko za miesiące w których zbierała się komisja doraźna) – 1 tys. 550 zł, sekretarz komisji rewizyjnej Rady i sekretarz komisji skarg wniosków i petycji – 1 tys. 370 zł, pozostali radni, którzy  nie pełnią funkcji określonych w powyższych punktach – 1 tys. 200 zł.  Radnemu pełniącemu funkcję przysługuje tylko jedna – wyższa dieta. Dieta miesięczna ulega obniżeniu za dany miesiąc o 20 prac. za każdą nieobecność radnego na sesji lub posiedzeniu komisji, jednak nie więcej niż 60 proc. Radnym przysługuje również zwrot kosztów podróży służbowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments