Bydgoszcz
2C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 3 • L 1
11C
Pon
10C
Wt
9C
Sr
12C
Czw
13C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIIm zawdzięczamy wolność
15.02.2016 | 16:55

Im zawdzięczamy wolność

Krzyż Wolności i Solidarności to ustanowione w 2010 r. odznaczenie cywilne nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Dziś przyznano je 33 osobom.

Na zdjęciu: Krzyż Wolności i Solidarności

Fot. Stanisław Gazda

W poniedziałek, 15 lutego, w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989.

Walczyliśmy oporem biernym. To były strajki, ale i demonstracje. Nie bez znaczenia była akcja uświadamiająca, drugi obieg w literaturze, tzw. bibuły, ulotki. A już „wybuch” Solidarności i pierwsze szesnaście miesięcy tej pewnej wolności, nie pozostawiały wątpliwości, że niepodległość odzyskamy –powiedział nam, przed rozpoczęciem uroczystości poseł Antoni Mężydło.

Edyta Dzikowska – Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy wyjaśniła, że bohaterowie dzisiejszej uroczystości, to głównie działacze NSZZ „Solidarność” z regionu toruńskiego i bydgoskiego, działacze ówczesnego Studenckiego Komitetu „Solidarności”, osoby zaangażowane w działalność opozycyjną. Niektórzy z nich byli internowani w stanie wojennym, innym zastrzeżono wyjazdy zagraniczne.

Większość z odznaczanych osób była zgłoszona do uhonorowania na wniosek Komitetu „Solidarni – Toruń Pamięta”, a także z inicjatywy Prezesa IPN.

W imieniu prezydenta RP odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. W uroczystości uczestniczyli również m.in.: wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, ordynariusz diecezji bydgoskiej ks. bp. Jan Tyrawa, zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz oraz prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, któremu podlega bydgoska delegatura IPN.

Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczone zostały w sumie 33 osoby, w tym sześcioro z nich pośmiertnie, m.in.: Wiesław Cichoń, Krzysztof Gołębiowski, Zbigniew Leszek Heldt, Maria Anna Kalas, Katarzyna Joanna Kałamajska-Liszcz, Mariusz Jan Klimaszewski, Elżbieta Lassota, Jerzy Lassota, Teresa Jadwiga Łuczak, Antoni Mężydło, Maria Nencka-Borowiecka, Marcin Grzegorz Orłowski , Bogusław Stanisław Perczak, Antoni Ryszard Pieczulski, Wojciech Józef Polak, Adam Ronowski , Włodzimierz Sawicki, Mieczysław Jerzy Skrzypek, Joanna Teresa Urban, Włodzimierz Wincławski, Leszek Krzysztof Zejfert. I pośmiertnie: Sławomira Kernstein , Wojciech Cieślewicz, Tadeusz Stefan Duszyński, Witold Hatka, Danuta Sulińska, Edward Waśkiewicz.

Spotkaliśmy się dzisiaj, aby wyrazić naszą wdzięczność, którą kierujemy wobec wszystkich dzisiaj odznaczonych – zwrócił się do zebranych prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.-Wyrazem naszej wspólnej wdzięczności są właśnie te Krzyże Wolności i Solidarności przyznane ludziom, którym zawdzięczamy niepodległość i osobistą wolność.(…)Dziękujemy za działalność, za odwagę w czasie trudnym, za to, że nie wahaliście się podejmować właściwy decyzji, które mogły być okupione ceną życia.(…) To dzisiejsze spotkanie kieruje nasze myśli ku wartościom, towarzyszącym Wam przed wieloma laty, którym byliście wierni i w obronie których stawaliście. Dwie z nich są wyryte na ramionach krzyży, którymi zostaliście odznaczeni: Wolność i Solidarność.

Uroczystość miała miejsce w hotelu Pod Orłem. Uświetnił ją recital fortepianowy Tomasza Gumiela, absolwenta i wykładowcy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który wykonał utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina.

Krzyż Wolności i Solidarności to ustanowione w 2010 r. odznaczenie cywilne nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Po raz pierwszy Krzyż został nadany w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy wydarzeń radomskich.

Wśród odznaczonych znalazła się Joanna Teresa Urban – pracownik Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, związana z bydgoskim środowiskiem opozycyjnym. Działaczka Bydgoskiego Komitetu Obrony Więźniów Politycznych i współtworząca pismo „Będziemy Wolni” wydawane przez Komitet od września 1981 roku, a także aktywnie uczestnicząca w akcjach na rzecz uwolnienia wiezionych przywódców Konfederacji Polski Niepodległej. Po wprowadzeniu stanu wojennego nie zaniechała działalności opozycyjnej. 8 kwietnia 1982 r. pod zarzutem utrudniania postępowania karnego oraz zorganizowania i kierowania nielegalnym związkiem została tymczasowo aresztowana i postanowieniem Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Bydgoszczy osadzona w Zakładzie Karnym w Fordonie, w którym przebywała do 14 czerwca 1982 r.  18 czerwca 1982 r. postępowanie prowadzone przeciwko niej zostało umorzone. Po zwolnieniu z więzienia nadal angażowała się w działalność podziemną m.in. poprzez udział w kontrpochodzie zorganizowanym w dniu 1 maja 1983 r. w Bydgoszczy oraz udział w strajkach na Wybrzeżu w 1988 r.


Podobne wpisy

Powiązane treści