Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 2 • L 1
2C
Pon
2C
Wt
3C
Sr
1C
Czw
6C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIImprezy masowe w całej Polsce odwołane. Co z meczami w Bydgoszczy i zajęciami na uczelniach?
mariusz kamiński
10.03.2020 | 11:11

Imprezy masowe w całej Polsce odwołane. Co z meczami w Bydgoszczy i zajęciami na uczelniach?

Na zdjęciu: Rząd poinformował o odwołaniu impez masowych.

Fot. Krystian Maj/Kancleria Prezesa Rady Ministrów

Wszystkie imprezy masowe w Polsce zostały decyzją rządowego zespołu zarządzania kryzysowego odwołane. Decyzję ogłoszono podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Czytając wszystko wokół, słuchając zaleceń WHO i dyskutując z przywódcami innych państw, podejmujemy decyzje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na porannym spotkaniu postanowiliśmy o odwołaniu wszystkich imprez masowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki. – Organizatorom wydarzeń będziemy przekazywać informacje przez wojewodów. Chcemy być mądrzy nie po szkodzie, ale przed szkodą – dodał szef rządu.

Wydarzenia mogą odbywać się bez udziału publiczności, jeśli organizatorzy uznają, że jest taka możliwość. Dotyczy to przede wszystkim imprez sportowych. Wiadomo już, że bez kibiców zostaną rozegrane mecze PKO Ekstraklasy i marcowe spotkania reprezentacji Polski. Dzisiaj ma odbyć się spotkanie dotyczące rozgrywek Energa Basket Ligi. Enea Astoria, która w niedzielę miała zagrać z King Wilkami Morskimi Szczecin jeszcze przed konferencją rządu poinformowała o wstrzymaniu sprzedaży biletów. W ciągu najbliższych godzin ma być wiadomo, czy spotkanie odbędzie się.

W sobotę miał zostać rozegrany także mecz IV ligi między Zawiszą Bydgoszcz a Chemikiem Moderatorem. Klub z ul. Gdańskiej, dla którego miał to być powrót na własny stadion, miał w środę rozpocząć sprzedaż biletów. – Monitorujemy sytuację i wkrótce wydamy komunikat – mówi prezes Zawiszy Krzysztof Bess.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin zaapelował do władz uczelni o odwoływanie imprez kulturalnych i sportowych. Poinformował też, że być może w najbliższych dniach konieczne będzie zalecenie kształcenia online. – W przypadku rozprzestrzeniania wirusa bierzemy pod uwagę możliwość zawieszenia zajęć na uczelniach – dodawał Gowin. Zawieszenie zajęć szkolnych zależy obecnie od decyzji władz samorządowych, choć nie jest wykluczone, że zostanie podjęta ogólnokrajowa decyzja w tej kwestii.

Od poniedziałku prowadzone są kontrole na granicach z Niemcami i Czechami. We wtorek mają być rozszerzone o granice na wschodzie kraju. Rząd spodziewa się przyrostu liczby zachorowań i w kolejnych dniach zamierza informować o kolejnych działań. – Kształt krzywej wzrostu zachorowań zależy od naszych zachowań. Od tego, czy będziemy stosować się do apeli specjalistów. Musimy zmieniać nasze nawyki i unikać dużych skupisk – powiedział Morawiecki.

Aktualizacja: O godz. 11:22 PZKosz wydał komunikat. – Podjęliśmy decyzję, że mecze na szczeblu PZKosz będą odbywały się zgodnie z terminarzem, ale bez udziału publiczności. Taka sytuacja będzie miała miejsce do odwołania. Mamy jednocześnie nadzieję, że kibice będą mogli jak najszybciej wrócić do hal i wspólnie przeżywać sportowe emocje – powiedział Radosław Piesiewicz, Prezes Energa Basket Ligi i Polskiego Związku Koszykówki.

Aktualizacja, 12:09: Wszystkie wydarzenia w Filharmonii Pomorskiej będą odbywać się zgodnie z planem, gdyż nie są to imprezy masowe – poinformowały placówki.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści