Bydgoszcz
11C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 11 • L 10
11C
Sr
10C
Czw
9C
Pt
9C
Sob
8C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaInformacyjny chaos powrócił. Masowa awaria tablic ITS
ITS Bydgoszcz
12.01.2016 | 11:49

Informacyjny chaos powrócił. Masowa awaria tablic ITS

Ponad połowa urządzeń jeszcze w poniedziałek nie funkcjonowała poprawnie. - Usterka jest już usunięta - zapewniają drogowcy.

Na zdjęciu: W poniedziałek wielu użytkowników komunikacji miejskiej zastało na przystankach wyłączone tablice z informacją pasażerską.

Fot. Sebastian Torzewski

Pod koniec ubiegłego tygodnia kilkadziesiąt tablic prezentujących informacje o odjazdach tramwajów i autobusów uległo awarii. Szczególnie boleśnie podróżni odczuli to w poniedziałek, gdy z powodu fatalnej pogody komunikacja miejska notowała olbrzymie opóźnienia.

Pierwsze symptomy problemów z tablicami przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej mieli zaobserwować już w ostatni czwartek. Awariom uległy urządzenia obu firm, które dostarczyły je na potrzeby bydgoskich Inteligentnych Systemów Transportowych – hiszpańskiego GMV oraz olsztyńskiego Sprintu. – Natychmiast zgłosiliśmy im usterki – zapewnia w rozmowie z nami Krzysztof Kosiedowski, rzecznik ZDMiKP. Po kilku dniach przyszła odpowiedź – zawieszeniu uległo oprogramowanie monitorów. – Problemy miały charakter globalny. Identyczne problemy pojawiły się w innych krajach, w których działa system – wyjaśnia Kosiedowski.

Awaryjny element został poprawiony i we wtorek – jak zapewnił nas rzecznik drogowców – wszystkie tablice działają bez zarzutu. Tyle że w poniedziałek, gdy bieżąca informacja pasażerska była szczególnie potrzebna, wielu użytkowników komunikacji miejskiej zostało jej pozbawionych. – Po co wydawać bardzo duże pieniądze na system, który w kluczowym momencie się psuje? – pytał retorycznie w jednym z poniedziałkowych maili do naszej redakcji pan Jarosław, mieszkaniec Fordonu. Podobnych głosów – powtarzających się de facto od czasu do czasu – było co najmniej kilka.

Poniedziałkowy chaos informacyjny wynikał zresztą nie tylko z awarii urządzeń elektronicznych. Okazało się bowiem, że na sporej części przystanków drogowcy wymienili już… papierowe rozkłady jazdy. Te nowe będą obowiązywały dopiero od soboty, 16 stycznia. Wówczas, w związku z uruchomieniem linii tramwajowej do Fordonu, znaczących przeobrażeń dozna cała siatka połączeń komunikacji publicznej w mieście.

ZDMiKP nie udzielił nam odpowiedzi na pytanie, dlaczego nowe rozkłady pojawiły się na przystankach z tak dużym wyprzedzeniem. Można się jedynie domyślać, że jest to spowodowane koniecznością wymiany bardzo dużej ich liczby na terenie całej Bydgoszczy.


Powiązane treści