Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 5 • L 4
2C
Pon
3C
Wt
5C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesInnowacyjność regionu może wzrosnąć. Dzięki współpracy
UTP_Bydgoszcz_RCI_a
14.11.2016 | 15:54

Innowacyjność regionu może wzrosnąć. Dzięki współpracy

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy rozpoczął współpracę z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną

Na zdjęciu: Jeden z budynków na terenie kampusu UTP.

Fot. Pit1233 (wikipedia) / wolny dostęp

Grono firm współpracujących z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy już liczy co najmniej kilkadziesiąt mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw. Liczba ta wkrótce może znacznie wzrosnąć, a przyczynić się do tego ma współpraca uczelni z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. 

Głównym celem wspólnych działań ma być komercjalizacja badań naukowych, która może poprawić wynik województwa kujawsko-pomorskiego w zestawieniu innowacyjności poszczególnych województw. Jak na razie, nasz region zajmuje jedno z ostatnich miejsc. Przemysł w regionie jest słaby, lecz nie brakuje pomysłów na poprawę tej sytuacji. Nie można również narzekać na brak odpowiednich osób: zarówno pracowników naukowych, jak i przedsiębiorców.

Dialog pomiędzy nimi ma być kluczowym elementem wspominanej wyżej współpracy. W efekcie przeprowadzanych rozmów, mają powstać założenia konkretnych działań przeprowadzanych wspólnie. Poprzedzi je dyskusja dotycząca najlepszych sposobów komercjalizacji oraz związanych z niej problemami. Jednak współpraca ma polegać nie tylko na dążeniu do komercjalizacji. Przeprowadzane mają być różne inne prace. Uczelni zależy przede wszystkim na wdrażaniu innowacji zaproponowanych przez studentów i wykładowców. Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zauważa, że w Polsce nie brakuje pomysłów innowacji, a firmy, które je wdrażają, zyskują najwięcej. Właśnie to takich działań zachęca spółka, która podkreśla, że jednym z jej celów jest wzrost PKB i rozwój gospodarczy kraju.

W Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej jest już około 150 firm reprezentujących przeróżne branże np. drzewną, okrętową, logistyczną, spożywczą czy produkcji metalowej. Około 60% z nich to firmy z polskim kapitałem. Wśród najbardziej potrzebnych branż wymienia się morską, satelitarną i kosmiczną. Strefa zarządza terenami przemysłowymi w czterech województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim.


Powiązane treści