Bydgoszcz
14C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 16 • L 11
19C
Czw
22C
Pt
23C
Sob
23C
Nd
23C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIInowrocław wolny od smogu. Dane badania powietrza korzystne dla miasta
Inowrocław_SG
04.04.2017 | 07:00

Inowrocław wolny od smogu. Dane badania powietrza korzystne dla miasta

W Inowrocławiu można oddychać pełną piersią. Bez obaw.

Na zdjęciu: Inowrocław - jednym z niewielu miast w Polsce o najczystszym powietrzu.

Fot. Stanisław Gazda

Bardzo korzystne dla Inowrocławia są dane dotyczące czystości powietrza opublikowane przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska. Zadają one kłam kolportowanym w styczniu opiniom, które miały wzbudzać niepokój mieszkańców.

Dane Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska są ostateczne i muszą być brane pod uwagę przez wszystkie inne instytucje. Potwierdzają one to, o czym miasto informowało już w styczniu – że kiedy większość miast w Polsce tonęła w oparach trującego smogu, Inowrocław nie był ani na moment zagrożony pod tym względem, choć okresowo parametry czystości powietrza obniżyły się.

WIOŚ, czyli niezależna instytucja powołana do diagnozowania zagrożeń środowiskowych, podała, że w ciągu całego ubiegłego roku w Mątwach stwierdzono 31 przekroczeń, a przy ul. Solankowej – 21. Inowrocław znalazł się tym samym wśród niewielu miast województwa, które nie zanotowały dopuszczalnej normy liczby przekroczeń.

Zdecydowanie gorsze powietrze jest w Bydgoszczy, Grudziądzu, Toruniu, Włocławku, Brodnicy czy Nakle. W tym ostatnim mieście zanotowano aż 106 przekroczeń.

Nie oznacza to, że jesteśmy zadowoleni ze stanu powietrza w mieście. Nie spoczywamy na laurach i mamy jeszcze wiele do zrobienia. Są dni, w których słusznie narzekamy na stan powietrza. Potrzebujemy wsparcia finansowego i decyzyjnego ze strony rządu i województwa kujawsko-pomorskiego – mówi Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.

Inowrocław wykorzystuje wszystkie posiadane możliwości dla poprawienia czystości powietrza: zapewnia dopłaty do wymiany pieców z węglowych na ekologiczne w wysokości 25 procent poniesionych kosztów; wspiera rozbudowę sieci miejskiej Zakładu Energetyki Cieplnej oraz gazowej; wymienił autobusy komunikacji miejskiej na ekologiczne (hybrydowo-elektryczne) i szykuje się do zakupu kilkunastu kolejnych; wywalczył budowę obwodnicy; Straż Miejska kontroluje piece węglowe pod kątem spalania w nich odpadów; edukowane są dzieci i młodzież.


Powiązane treści