Bydgoszcz
18C
Słonecznie
65% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 18 • L 17
22C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
29C
Sob
31C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIInowrocław z unijnymi funduszami i korzyściami dla wszystkich [ZDJĘCIA]
22.05.2017 | 09:42

Inowrocław z unijnymi funduszami i korzyściami dla wszystkich [ZDJĘCIA]

Tak obchodzono w Inowrocławiu Dni Otwarte Funduszy Europejskich.

Na zdjęciu: Makieta inowrocławskich tężni.

Fot. UMI

Jak było przed rewitalizacją i jak park wygląda teraz, czyli wystawa fotografii prezentująca efekty modernizacji Solanek, zrealizowanej dzięki pozyskaniu przez Miasto Inowrocław wsparcia unijnego. A poza tym… warsztaty tematyczne, zwiedzanie Chaty Kujawskiej, palmiarni, gra terenowa, koncert. Wszystko to (i wiele więcej) miało miejsce wczoraj w Pijalni Wód-Palmiarni „Inowrocławianka” oraz na antenie TVP3. Tak obchodzono w Inowrocławiu Dni Otwarte Funduszy Europejskich.

Przypomnijmy, kilkadziesiąt milionów złotych kosztowała rewitalizacja Parku Solankowego. Większość tej kwoty Miasto Inowrocław pozyskało z funduszy unijnych. W ramach tych środków m.in. poszerzono park o ok. 30 ha, gdzie wybudowano ścieżki rowerowe, ogrody zapachów, oczko wodne, grillowisko. Ponadto wyremontowano tężnię solankową, zamontowano ledowe oświetlenie ekspozycyjne, powstała Pijalnia Wód-Palmiarnia „Inowrocławianka” i Inowrocławska Terma. Zmodernizowano wiele alejek parkowych, zamontowano instalację automatycznego nawadniania dywanów kwiatowych, powstały Ogrody Papieskie, gdzie inowrocławianie i goście miasta tak chętnie spacerują. Przebudowano plac przed muszą koncertową, przesunięto fontannę na miejsce jej historycznej lokalizacji. Także dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych, stadion miejski (obecnie imienia Inowrocławskich Olimpijczyków) stał się tak naprawdę zupełnie nowym (a przede wszystkim nowoczesnym) obiektem – miejscem rozgrywania nawet międzynarodowych zawodów, ale też wykorzystywanym do aktywnego wypoczynku przez inowrocławian. I wreszcie to Inowrocław (dzięki funduszom unijnym) znalazł się w czołówce państw europejskich, w których autobusy komunikacji miejskiej są nowoczesnymi i ekologicznymi pojazdami.

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich Inowrocław gościł wczoraj na antenie TVP3. Dziennikarze odwiedzili stadion miejski, gdzie m.in. towarzyszyli sportowcom przygotowującym się do treningu. Kilkadziesiąt minut później przenieśli się do Pijalni Wód-Palmiarni „Inowrocławianka”. Widzom TVP3 przypomniano m.in., iż to właśnie w Inowrocławiu wydobywane są wody: mineralna „Inowrocławianka” i lecznicza „Jadwiga” i tu powstała pierwsza w województwie palmiarnia, w której przygotowano wczoraj grę terenową „Zielony Inowrocław”.

Dziennikarze mieli też okazję przysiąść na moment na ławeczce, obok… „teściowej”. Nie mogło także zabraknąć zwiedzania Chaty Kujawskiej. To tam młodzież z inowrocławskiego „Gastronomika” wypiekała m.in. podpłomyki. Pyszności było znacznie więcej, a chętnych do udziału w warsztatach „Gotuj z teściową” nie brakowało. Podobnie zresztą jak w zajęciach np. tworzenia solankowego drzewka.

W pobliżu pijalni zaparkowano autobus elektryczny – jeden z tych ekologicznych pojazdów, na zakup których miasto otrzymało wsparcie ze środków unijnych. Na ten wymiar ekologiczny warto zwrócić uwagę tym bardziej, że według WHO, Inowrocław ma najczystsze powietrze wśród polskich miast.


Podobne wpisy

Powiązane treści