Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H 7 • L 4
1C
Nd
1C
Pon
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleInspekcja Transportu Drogowego przestrzega przed oszustami, którzy deklarują „pomoc przy uniknięciu kontroli drogowej”
WITD Bydgoszcz_ kontrola pojazdów_ autobusy komunikacji miejskiej-1_
30.05.2020 | 11:22

Inspekcja Transportu Drogowego przestrzega przed oszustami, którzy deklarują „pomoc przy uniknięciu kontroli drogowej”

Inspektorzy otrzymali w ostatnich dniach w tej kwestii szereg sygnałów od firm transportowych, także z Kujaw i Pomorza.

Na zdjęciu: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w ostatnich dniach otrzymał szereg informacji od firm transportowych o próbie oszustw.

Fot. mat. WITD Bydgoszcz

Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego ostrzega przed oszustami, którzy deklarują przedsiębiorcom z branży transportowej pomocy w uniknięciu kontroli. – W zamian żądają wpłaty kilku tysięcy złotych na wskazany rachunek bankowy w określonym terminie – mówią inspektorzy.

Inspektorzy WITD informują, że tylko w ostatnich tygodniach otrzymali od przewoźników z całego kraju informacje dotyczące przesłanych firmom transportowym e-maili. – Oszuści oferują w nich pomoc m.in. przy uniknięciu kontroli w przedsiębiorstwie – słyszymy od inspektorów, którzy dodają, że takie sygnały wpłynęły także z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Jaki jest mechanizm działania oszustów? Wysyłają oni wiadomości e-mail do konkretnych firm działających w branży transportowej. Z ich treści wynika, że zostały one poprzez losowanie wytypowanie do kontroli, którą rzekomo ma przeprowadzić Inspekcja Transportu Drogowego. – Aby uwiarygodnić „ofertę” i przekonać przewoźnika do wpłaty środków pieniężnych twierdzą, że kontrola ma z założenia zakończyć się ujawnieniem nieprawidłowości i zastosowaniem wysokich kar – informuje WITD.

Inspektorzy apelują do przewoźników, aby takie wiadomości e-mail traktowali z ostrożnością i nie reagowali na żądania oszustów. – Nie należy również przekazywać nieuprawnionym osobom żadnych dokumentów związanych z działalnością transportową. Osoby, które tego typu e-maile otrzymają, powinny powiadomić właściwe organy ścigania – mówią. WITD przypomina także, że typując przedsiębiorstwa transportowe do kontroli nie jest stosowana zasada losowania.

Prowadząc działania kontrolne w przedsiębiorstwie Inspekcja Transportu Drogowego kieruje się obowiązującymi przepisami prawa, w tym ustawą z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, jak i rozporządzeniem ministra Infrastruktury z dnia 21 października 2019 r. w sprawie systemu oceny ryzyka podmiotów wykonujących przewóz drogowy. Zgodnie z przywołanym rozporządzeniem, możliwe jest przeprowadzenie analizy stwierdzonych podczas kontroli drogowych naruszeń dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców, w tym stosowania tachografów, w danym roku kalendarzowym. Na podstawie dokonanej analizy właściwy organ Inspekcji Transportu Drogowe określa wartość wysokiego współczynnika ryzyka występowania tych naruszeń, dla danego roku, w terminie do dnia 31 marca roku następnego. W przypadku gdy podmiot wykonujący przewóz drogowy zostanie ujęty w wykazie sporządzonym na podstawie dokonanej analizy podlega kontroli w siedzibie tego podmiotu – kończą inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści