Interaktywna instalacja dźwiękowa. Usłysz muzykę fal mózgowych
Dodano: 06.01.2023 | 20:21Na zdjęciu: W Młynach Rothera nie brakuje atrakcji.
Fot. Szymon Fiałkowski
Młyny Rothera popularyzują neuronaukę. Interaktywna instalacja dźwiękowa umożliwi odwiedzającym usłyszenie dźwięków stworzonych przez ich fale mózgowe. To wszystko dzięki metodzie zwanej elektroencefalografią.
Od 6 stycznia do 31 marca br. goście Młynów Rothera będą mieli okazje skorzystać z niezwykłej atrakcji. Pasjonaci działania ludzkiego mózgu stworzą tzw. neuromuzykę – to multimedialna instalacja dźwiękowa, której brzmienie wynika z pomiarów bioelektrycznej czynności ludzkiego mózgu metodą elektroencefalografii (EEG).
Po założeniu opaski EEG goście Młynów będą mogli usłyszeć dźwiękową interpretację swoich fal mózgowych i przekonać się na własnej skórze jak działa przewodnik do wytwarzania tego rodzaju muzyki. Ciekawostką jest, że inne dźwięki powstają przy pełnym skupieniu, a inne przy relaksacji z zamkniętymi oczami. Neuromuzyka to instalacja, która prezentowana była dotąd m.in. podczas festiwali Warszawska Jesień, AudioArt, Musica Polonica Nova i na Przeglądzie Sztuki Survival.
– Tematy związane z funkcjonowaniem mózgu są fascynujące i warto je zgłębiać. W Młynach popularyzujemy naukę w sposób, który aktywnie włącza Gości i pozwala im poprzez doświadczenie odkrywać niesamowity świat nauki. Dlatego też zdecydowaliśmy, że Młyny to dobre miejsce dla instalacji reagującej na ludzkie fale mózgowe, która pozwoli naszym Gościom sprawdzić, co im w mózgu gra – informuje Sylwia Mularczyk, główna specjalistka ds. programowych w Młynach.
Twórcą instalacji jest Beniamin Głuszek, teoretyk muzyki, gitarzysta i autor instalacji interaktywnych. Atrakcja jest głównie przeznaczona dla młodzieży i dorosłych, ale dzieci również będą mogły z niej skorzystać, o ile pojawią się w towarzystwie swoich dorosłych opiekunów.
Z instalacji można skorzystać bezpłatnie, ale wcześniej trzeba się zapisać. Można to zrobić online na stronie bilety.mlynyrothera.pl lub osobiście w Młynach Rothera od poniedziałku do czwartku w godzinach od 12:00 do 18:00 oraz od piątku do niedzieli w godzinach od 12:00 do 20:00.
To nie pierwsza i nieostatnia atrakcja w Młynach Rothera dotycząca neuronauki. W grudniu tamtego roku odbyło się spotkanie z Beniaminem Głuszkiem, który opowiadał o relacjach mózg-komputer, a w przyszłości ma tam powstać Centrum Wiedzy o Mózgu.
- Stomatologia przy Bizielu, a nie na Przemysłowej. Dlaczego Collegium Medicum UMK zmieniło plany? - 8 listopada 2024
- Samochody wjeżdżają na tory na Bernardyńskiej. Czy można temu jakoś zaradzić? - 8 listopada 2024
- Konferencja dla trenerów piłkarskich w Bydgoszczy. Przyjadą eksperci z Hiszpanii oraz polscy trenerzy - 8 listopada 2024