Bydgoszcz
4C
Słonecznie
70% wilgotność
Wiatr: 6km/h S
H 5 • L 2
3C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIInterweniujemy! Pomnik Powstania Warszawskiego się sypie! Z przodu święto – z tyłu…kompromitacja!
Rocznica Powstania Warszawskiego_SG (50)
02.08.2017 | 13:15

Interweniujemy! Pomnik Powstania Warszawskiego się sypie! Z przodu święto – z tyłu…kompromitacja!

Taki widok mógł tylko zepsuć dobre wrażenie i pozytywny wydźwięk patriotycznych obchodów.

Na zdjęciu: Cokół obelisku jest w fatalnym stanie.

Fot. Stanisław Gazda

Wczorajsze uroczystości 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zorganizowane przez reprezentantów Terenowego Związku Powstańców Warszawskich oraz prezydenta Bydgoszczy – złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego – można było uznać za piękny dowód wdzięczność i pamięci okazanej walczącym dla wolnej Polski. Tak to wyglądało od frontu. Obchody oglądane z tyłu pomnika budziły zgoła inne emocje…

Obelisk Powstania Warszawskiego (na skwerze u zbiegu Gdańskiej i Czerkaskiej), to sporych rozmiarów głaz z tablicą upamiętniającą 50. rocznicę Powstania Warszawskiego. Ufundowali ją w 1994 roku bydgoscy członkowie Związku Powstańców Warszawskich.

Nie da się ukryć, iż gołym okiem widać , że obiekt jest już leciwy, że tablica coraz mniej czytelna. Jednak widok z tyłu pomnika, zwłaszcza w zderzeniu z podniosłą atmosferą uroczystości, prowokował do wołania o pomstę do nieba…Luźne płytki na cokole obelisku, brak trzech z nich w prawej części betonowej podstawy – taki widok mógł tylko zepsuć dobre wrażenie i pozytywny wydźwięk patriotycznych obchodów.

Postanowiliśmy zainteresować tematem Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy, wszak wśród jego kompetencji i zadań jest m.in. zapewnienie utrzymania należytego stanu sanitarno-porządkowego i technicznego infrastruktury miasta ze szczególnym uwzględnieniem jego oczyszczania; prowadzenie spraw w zakresie zieleni miejskiej i grobownictwa.

Usłyszeliśmy, że Wydział nie dysponuje środkami finansowymi na reperację tego typu obiektów.

Może Wojciech Sobolewski – społeczny Pełnomocnik Prezydenta Miasta Bydgoszczy do spraw ochrony pamięci walk i męczeństwa, będzie mógł coś więcej powiedzieć na ten temat – sugeruje nasza rozmówczyni.

Telefon Pełnomocnika niestety nie odpowiada.

Próbujemy zasięgnąć języka w Wieloosobowym Stanowisku do spraw Upamiętniania Walk i Męczeństwa – Oddział IPN w Gdańsku, delegatura IPN w Bydgoszczy. Przy telefonie Remigiusz Ławniczak:

Rozwiązanie opisanego przez redakcję problemu z obeliskiem na skwerze u zbiegu Gdańskiej i Czerkaskiej leży faktycznie w naszych kompetencjach. Niestety, wczoraj nie mogłem uczestniczyć w uroczystościach, ale zapewniam, że wybiorę się w tamto miejsce, najszybciej jak to będzie tylko możliwe, sporządzę opis i dokumentację zdjęciową uszkodzeń. W porozumieniu z panią naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy zajmę się tą sprawą. Ogromnie dziękujemy redakcji za ten bardzo ważny sygnał.


Powiązane treści