Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Inwestycja w gminie Osielsko z rządowym dofinansowaniem

Dodano: 08.07.2019 | 13:53

Na zdjęciu: zdj. ilustracyjne

Fot. BB

Trwająca rozbudowa ulicy Karpackiej w Niwach zyskała rządowe dofinansowanie. W poniedziałek, 8 lipca wojewoda kujawsko-pomorski wraz z ministrem rolnictwa i wiceminister inwestycji i rozwoju podpisali umowy na przekazanie samorządom dodatkowych środków na inwestycje drogowe w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Fundusz Dróg Samorządowych został powołany w 2018 roku. Stanowi on instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Źródłem finansowania FDS są m.in. środku z puli ministerstwa obrony narodowej czy dotacje z rządowych agencji i instytucji. Wsparcie na inwestycje jest przyznawane na podstawie wniosków o dofinansowanie, składanych przez samorządy w ramach naborów przeprowadzanych na terenie każdego województwa.

W poniedziałek, 8 lipca wojewoda oficjalnie podpisał umowy na przyznanie dodatkowych środków z Funduszu na budowę i przebudowę dróg w województwie kujawsko-pomorskim. Na liście zadań, które zyskały rządowe wsparcie, znalazła się inwestycja w gminie Osielsko. Jej władze ubiegały się bowiem o dofinansowanie trwającej już przebudowy ulicy Karpackiej w Niwach na odcinku Centralna – Zakopiańska. Kwota uzyskanego przez gminę dofinansowania to 3 242 724 złotych.

Ulica Karpacka to jedna z najważniejszych dróg na terenie Niw. Postulat jej przebudowy znalazł się w planie odnowy miejscowości, przedstawionym na zebraniu sołeckim w 2017 roku. Jak podkreślono w planie, poprawa jakości infrastruktury drogowej wpłynie na polepszenie jakości życia mieszkańców oraz stworzy możliwości dalszego rozwoju tych obszarów i poprawi warunki bezpieczeństwa. Warto wspomnieć, że w latach 2014-2015 na Karpackiej wykonano częściowe remonty – wcześniej ulica zyskała oświetlenie.

Prace na Karpackiej rozpoczęły się zimą tego roku i są prowadzone przez bydgoską firmę Betpol. Po zakończeniu robót ulica będzie miała nawierzchnię asfaltową o szerokości 5,5 metra. Obok niej powstanie ciąg pieszo-rowerowy o nawierzchni asfaltowej (szerokość 2,5 metra) oraz chodniki z kostki betonowej. W związku z tym, że Karpacką poruszają się autobusy linii międzygminnej nr 93, wykonawca zbuduje zatoki autobusowe o nawierzchni z kostki kamiennej.

Jak informował na ostatniej sesji rady gminy wójt Wojciech Sypniewski, pierwszy odcinek rozbudowy ulicy Karpackiej w Niwach (od Ostromeckiej do Centralnej) został już niemal wykonany – firma Betpol miała zrealizować go bez warstwy ścieralnej do 28 czerwca, ale wyprzedziła harmonogram. Na drugim odcinku tempo robót także jest bardzo dobre. – Jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą, należy się spodziewać, że to zadanie zostanie wykonane przed terminem – podkreślił wójt.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments