Bydgoszcz
19C
Słonecznie
75% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 23 • L 18
22C
Czw
20C
Pt
23C
Sob
24C
Nd
22C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiInwigilacja dla każdego, czyli dlaczego podsłuchujemy
17.03.2021 | 15:56

Inwigilacja dla każdego, czyli dlaczego podsłuchujemy

Na zdjęciu: Mikrokamera ukryta w zegarku czy żarówce jak na dłoni pokaże, co dzieje się w domu pod nieobecność dorosłych.

Fot. mat. autora

Ukryte kamery, dyktafony i inne sprzęty do inwigilacji już dawno przestały być wyłącznie atrybutami szpiegów, służb i dziennikarzy śledczych. Jak przyznaje Paweł Wujcikowski, właściciel sieci sklepów detektywistycznych Spy Shop, coraz więcej osób kupuje takie urządzenia do użytku prywatnego. W jakich sytuacjach podsłuchujemy i dlaczego chcemy to robić?

Beztroskie dzieciństwo

Naszymi klientami często są rodzice, którzy martwią się o bezpieczeństwo swoich pociech. Wiele słyszy się o przemocy w szkole czy agresywnych opiekunkach, które nigdy nie powinny pracować w swoim zawodzie. Jeśli pojawia się podejrzenie odnośnie krzywdy dziecka, warto je jak najszybciej zweryfikować – mówi Paweł Wujcikowski.

W internecie roi się od filmików ukazujących karygodne zachowania niań. Ignorowanie płaczącego malucha to tylko wierzchołek góry lodowej. Zdarza się także agresji słowna czy nawet fizyczna. Na przemoc ze strony opiekunek szczególnie narażone są młodsze dzieci, które jeszcze nie potrafią zrozumiale zakomunikować otoczeniu, że są źle traktowane. Aby uniknąć dramatu, rodzice decydują się na pomoc oferowaną przez technologię. Mikrokamera ukryta w zegarku czy żarówce jak na dłoni pokaże, co dzieje się w domu pod nieobecność dorosłych.

W mediach co pewien czas pojawiają się również doniesienia o przemocy w żłobkach i przedszkolach. Takie informacje zawsze szokują – wydaje się przecież, że pedagodzy powinni być osobami szczególnie godnymi zaufania w kwestii opieki nad dziećmi. Zwykle najwyraźniejszymi symptomami krzywdy doświadczanej w placówce są nietypowe zachowania: problemy ze snem, agresja, niepokój, apatia lub stany lękowe. Jak postąpić, jeśli zauważymy takie objawy u pociechy? Wiele spraw dotyczących przemocy w szkole wyszło na jaw i trafiło do sądu dzięki dyskretnie wykonanym nagraniom głosowym. W takim celu idealnie sprawdzi się dyktafon ukryty w przypince do ubrania czy w zabawkowym samochodziku.

Sprzęty detektywistyczne z tej i wielu innych kategorii można znaleźć w sklepie internetowym Spy Shop oraz w  jego placówkach stacjonarnych. Jedna z nich mieści się w Bydgoszczy przy ul. Śniadeckich 19.

Zdrada wyjdzie na jaw

Zgłasza się do nas także wiele osób, które chcą dyskretnie wykryć zdradę partnera. W tej kwestii możemy zaoferować nie tylko stosowne urządzenia, ale także pomoc prywatnego detektywa. Skorzystanie z usług profesjonalisty to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla małżonka, który planuje doprowadzić do orzeczenia rozwodu z winy drugiej strony. W takiej sytuacji wiarygodne dowody mają kluczowe znaczenie – radzi właściciel Spy Shopu.

Niewierność w stałych związkach nie jest problemem jednostkowym – w ankiecie Instytutu Badań Zmian Społecznych przyznało się do niej blisko 15% respondentów. Możemy tylko gdybać, jak wielu spośród pytanych zataiło, że ma na koncie „skok w bok”. Statystyki pokazują, że przeszkodą dla zdrady nie jest staż związku ani wiara. Nie wiadomo, jak wiele osób żyje w nieświadomości odnośnie czynów partnera, lecz ponad połowa badanych deklaruje, że wolałaby poznać nawet najbardziej bolesną prawdę niż trwać w kłamstwie.

Trudno się zatem dziwić, że lokalizatory GPS do samochodu czy aplikacje szpiegujące telefon osiągają sporą popularność. Dowody pozyskane w ten sposób niekoniecznie można wykorzystać podczas rozprawy rozwodowej, lecz są one doskonałym punktem wyjścia dla śledztwa prowadzonego przez agencję detektywistyczną.

Zabezpiecz biznes

Wśród przedsiębiorców dużym zainteresowaniem cieszą się metody kontrinwigilacji. Wiedza na temat tajników funkcjonowania firmy jest niezwykle cenna i nie powinna trafić w niepowołane ręce. Podsłuchy to już nie tylko domena afer politycznych – stosują je także nielojalni pracownicy i nieuczciwi konkurenci – zdradza Paweł Wujcikowski.

Spy Shop wychodzi naprzeciw potrzebom właścicieli firm i proponuje im telefon szyfrujący TAG T1. To specjalistyczne urządzenie zapobiega przechwytywaniu rozmów głosowych, tekstowych i wideo oraz zastrzega skrzynkę mailową. Dzięki kilkupoziomowym zabezpieczeniom nieupoważnione osoby nie będą w stanie dotrzeć również do pamięci urządzenia.

Pluskwy umieszczone w salach konferencyjnych, biurach czy pojazdach można wyeliminować dzięki detektorom lokalizującym fale radiowe. Wykrywacze ujawniają urządzenia podsłuchowe wykorzystujące różne technologie – m.in. GSM, Bluetooth oraz Wi-Fi.


Podobne wpisy

Powiązane treści