Bydgoszcz
0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 1km/h W
H 2 • L -1
11C
Pon
10C
Wt
9C
Sr
12C
Czw
13C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaIPN: Akta TW Bolek od środy dostępne także w Bydgoszczy [SONDA]
Lech Wałęsa
23.02.2016 | 11:25

IPN: Akta TW Bolek od środy dostępne także w Bydgoszczy [SONDA]

Dokumenty SB znalezione w mieszkaniu Marii i Czesława Kiszczaków mają potwierdzać kilkuletnią współpracę Lecha Wałęsy z komunistycznym reżimem. Sam były prezydent jej konsekwentnie zaprzecza.

Na zdjęciu: Lech Wałęsa podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.

Fot. Giedymin Jabłoński / Wikipedia

Od środy w bydgoskiej delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Grudziądzkiej dostępne będą w postaci cyfrowych kopii akta TW „Bolek”.

Przypomnijmy, że jest to pokłosie ujawnienia dokumentów, które przechowywała Maria Kiszczak, wdowa po Czesławie Kiszczaku, PRL-owskim ministrze spraw wewnętrznych i premierze, a także członku Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego odpowiedzialnej za przygotowanie i wprowadzenie w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Podczas spotkania z szefem IPN Łukaszem Kamińskim miała zaproponować ona ich sprzedaż za kwotę 90 tysięcy złotych. W efekcie jej mieszkanie zostało przeszukane, a śledczy ujawnili między innymi dokumenty mające świadczyć o współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 1970-1976 byłego prezydenta i lidera „Solidarności” Lecha Wałęsy.

Akta, zgodnie z ustawą o IPN, będą udostępniane w celach naukowych oraz dziennikarskich. W bydgoskiej delegaturze będą dostępne od 24 lutego. Czytelnia bydgoskiego IPN jest czynna w dni robocze od 8:00 do 16:00 (wyjątkiem są wtorki, gdy jest dostępna dwie godziny dłużej).

Aby uzyskać wgląd do akt, należy przygotować formularz dostępny na stronie instytutu. Sygnatura akt TW „Bolek” to IPN BU 3333/1, tom 1 i 2, IPN BU 3333/2 oraz IPN BU 3333/3.

Czy ujawnienie dokumentów TW "Bolek" zmienia Twoje spojrzenie na postać Lecha Wałęsy?

Zobacz rezultat

Jeżeli macie w tej sprawie inne zdanie, które nie trafiło do naszej sondy, zapraszamy do komentowania pod tekstem!


Powiązane treści