Bydgoszcz
18C
Słonecznie
45% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 18 • L 18
14C
Pt
16C
Sob
15C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczIV Bydgoski Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
06.01.2017 | 14:54

IV Bydgoski Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

W śnieżnej scenerii i promieniach zimowego słońca około 15 tysięcy bydgoszczan radośnie uczestniczyło w kolejnym orszaku.

Zdjęcia: Stanisław Gazda

Pochód poprowadzili Kacper, Melchior i Baltazar jadący na koniach i wielbłądzie. Bydgoski orszak transmitowały na żywo TVP 1 i TVP Polonia. 

 Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą Świętą w kościele Świętej Trójcy, której przewodniczył ks. biskup Jan Tyrawa. Po jej zakończeniu uczestnicy uformowali pochód i podążyli za betlejemską gwiazdą, by złożyć pokłon Świętej Rodzinie. Orszak poprowadzili Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki. W tym roku królowie podążali do Stajenki na karych koniach i wielbłądzie. Dwugarbny wielbłąd, na którym jechał król Baltazar przyjechał specjalnie do Bydgoszczy z mini zoo w Horodyszczu (województwo lubelskie).

 – Pogodę w tym roku uważamy za udaną. Było mroźnie i śnieżnie, ale też słonecznie. Właśnie taka sceneria najlepiej podkreśla wyjątkowy nastrój orszaku. Osobiście przypomina mi też zimy z mojego dzieciństwa – powiedział Marek Piątkowski, organizator orszaku.

 Każdy z królów miał swoją świtę w odrębnym kolorze: niebieskim symbolizującym wiarę, zielonym oznaczającym nadzieję i czerwonym kojarzonym z miłością. Za królami podążyli też rycerze, dwórki, pastuszkowie i aniołowie, w rolę których wcielili się uczniowie bydgoskich szkół. Część uczestników, zachęcona przez organizatorów, przygotowała własnoręcznie niedrogie stroje. Wielu włożyło na głowy papierowe korony – wolontariusze rozdali ich łącznie 8 tysięcy. Pochód ubarwili też szczudlarze w strojach aniołów.

 Odtwórcami głównych ról były rodziny Domowego Kościoła (gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie), uczniowie szkół, grupa teatralna z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 oraz wolontariusze. W rolę tradycyjnie kojarzonego z Afryką króla Baltazara wcielił się już po raz czwarty Izaak Antwi-Boasiako, pochodzący z Ghany diakon bydgoskiego seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego. W roli króla azjatyckiego Melchiora debiutował Remigiusz Galicki, wicedyrektor szkoły katolickiej w Bydgoszczy. Także po raz pierwszy w rolę króla europejskiego Kacpra wcielił się Waldemar Bojar, wykładowca na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.

 – Orszak jest manifestacją Dobra, które jest z natury ciche, a nie krzykliwe. Dlatego trzeba przez taką akcję pomóc temu Dobru przebić się do świadomości społecznej. Uczestnicząc w poprzednich orszakach zauważyłem też, że wydarzenie to przynosi wiele radości uczestnikom i ich rodzinom oraz buduje mosty między ludźmi – mówi Waldemar Bojar, odtwórca roli króla europejskiego Kacpra.

 W rolę Świętej Rodziny wcielili się Klaudia i Mateusz Piątkowscy oraz ich 8-miesięczny syn Dawid. Rok temu odtwórca roli Jezusa przeziębił się dzień przed orszakiem, dlatego teraz w gotowości były też dwie dodatkowe rodziny, państwo Grugel i Zielińscy. Święta Rodzina wystąpiła w nowych kostiumach, inspirowanych tradycyjnymi strojami kujawskimi.

– Orszak Trzech Króli to wspaniała możliwość świętowania wspólne z rodziną. Dzięki takim wydarzeniom mamy szansę przekazać dzieciom piękną polską tradycję oraz pokazać innym mieszkańcom miasta prawdziwą radość płynącą ze Świąt Bożego Narodzenia. W dodatku niedawno z mężem przeżywaliśmy cud pojawienia się nowego życia, dlatego rola Świętej Rodziny to dla mnie wielki zaszczyt – wyjaśnia Klaudia Piątkowska, wcielająca się w rolę Maryi.

Przejście orszaku, a przy okazji ośnieżone panoramy Bydgoszczy można było też oglądać w TVP 1 i TVP Polonia. Bydgoski orszak znalazł się w tym roku wśród czterech miejscowości, z których relacjonowano orszaki na żywo.

Organizatorami IV Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli byli Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie ośrodek w Bydgoszczy oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.

 

 


Podobne wpisy

Powiązane treści