Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jadalnia w skandynawskim stylu. Jak ją urządzić?

Dodano: 09.08.2017 | 15:06

Styl skandynawski króluje we wszystkich pomieszczeniach.

Na zdjęciu: Wnętrze swojego mieszkania można urządzić w stylu skandynawskim.

Fot. mat. prasowe

Styl skandynawski króluje we wszystkich pomieszczeniach. Z powodzeniem skandynawskie wzornictwo można wykorzystać również w jadalni. W spokojnej, nieprzeładowanej przestrzeni, domownicy będą z radością spożywać wszelkie posiłki.

Styl skandynawski to jasne, proste meble, wykonane najczęściej z drewna. Pojawia się tutaj dużo naturalnych dodatków, a niebagatelną rolę pełni oświetlenie. Z jednej strony to duże, odsłonięte okna za dnia i liczne źródła światła wieczorem, gdy brakuje już promieni słonecznych.

Solidne drewniane meble do jadalni

Do jadalni w stylu skandynawskim konieczny jest zakup dużego stołu, wykonanego z litego drewna. Jego kolor powinien być naturalny, ewentualnie można delikatnie zmienić jego barwę lakierem lub bejcą. Najlepiej, żeby usłojenie drewna pozostawało widoczne, a jego rysunek był ciekawy. Styl skandynawski charakteryzuje chłód, a zatem drewno powinno ocieplić wnętrze – szczególnie, gdy wybierzemy meble bukowe.

W jadalni w stylu skandynawskim niebagatelną rolę odgrywają krzesła. To właśnie tutaj szwedzkie wzornictwo, z reguły tak proste, pozwala sobie na większą wyobraźnię i ciekawe formy. Kultowe krzesła – mrówy to tylko jedna z możliwości. Kolorowe, w różnych formach i kształtach, mogą być wykonane nie tylko z drewna, ale także z tworzyw sztucznych lub metalu. Siedziska mogą być obite skórą lub tkaniną, ale także wykonane z plastiku.

Przy wyborze mebli do jadalni można posiłkować się gotowymi zestawami. Najlepiej wybierać bardzo proste formy i drewno najwyższej jakości. Wśród mebli do jadalni można wybrać stół rozkładany lub zwykły, a także wiele komód różnej szerokości wielkości.

Jakie dodatki do stylu skandynawskiego?

Gdy chodzi o styl skandynawski, w dodatkach siłach. Proste meble stają się wspaniałym tłem dla różnej maści ozdób, ale warto tutaj zachować umiar. Wnętrze powinno być przytulne, ale nie może być zagracone. Po pierwsze, żeby dodać mu trochę ciepła, należy wzbogacić je o różne tkaniny. Najlepiej sprawdzą się te naturalne: z lnu czy bawełny oraz skóry, np. owcze lub kozie. Stół można ozdobić ładnym lnianym obrusem w roślinne lub ludowe wzory. Barwy powinny być zgaszone, pochodzi z palety barw ziemi. Na podłodze może też znaleźć się dywan, ale w jadalni nie jest on konieczny.

Na komodach raczej niż na samym stole można ustawić dodatki: świeczki i świeczniki oraz figurki kojarzące się ze Skandynawią, np. przedstawiające renifery, łosie, wilki, lisy, sowy lub inne zwierzęta półkuli północnej. W oknach mogą znaleźć się delikatne firanki, ale powinny one przepuszczać jak najwięcej światła słonecznego.

Niebagatelną rolę pełni tutaj oświetlenie. W jadalni idealnie sprawdzą się dwie symetrycznie opuszczone nad stołem lampy, które zapewnią nieco przytłumione światło. Dodatkowo, pod ścianami można ustawić lampy stojące. Klosze lamp mogą być wykonane z tworzywa lub tekstyliów. Światło nie powinno być zbyt rażące, ponieważ wtedy mogłoby przeszkadzać osobom zgromadzonym wokół stołu. Wieczorem i przy bardziej eleganckich okazjach na stole, a także na komodach, można dodatkowo ustawić świeczki. Te na stole powinny być niskie – przy wysokich świecach rozmowa z osobami naprzeciwko jest mało wygodna.

Dekoracja stołu w stylu skandynawskim

Gdy cała jadalnia została już urządzona i zadbano o wszystkie dodatki, pozostaje jedynie nakryć do stołu. Jak już zostało wspomniane, można wykorzystać lniany obrus w kolorach spłowiałego błękitu czy zieleni. Taki obrus, zawsze odrobinę niedoprasowany, wprowadza niezobowiązującą atmosferę i nadaje się do codziennych posiłków. Talerze nie muszą być ustawione pod linijkę, a ozdoby na stole powinny mieć domowy charakter. Drewniane obręcze do serwetek, wiklinowy koszyk na chleb i bukiet polnych kwiatów będą składać się na ładną i niewyszukaną kompozycję.

Nieco inaczej będzie należało przygotować stół na specjalne okazje. W tym wypadku biały obrus zastąpi ten lniany, a cała dekoracja będzie musiała zostać wykonana staranniej. Drewniane i wiklinowe ozdoby będą musiały zostać zastąpione przez srebrne lub szklane wazony, świeczniki i obręcze na serwetki. Srebrny kolor może też pojawić się jako dekoracja talerzy czy serwetek.

Urządzenie jadalni w stylu skandynawskim jest bardzo praktyczne. Surowe, proste meble i nieliczne ozdoby sprawią, że pomieszczenie będzie łatwe do utrzymania w czystości, a prosta wymiana ozdób sprawi, że nabierze nowego wyglądu. Dzięki temu w zależności od okazji czy pory roku będzie można zmienić oblicze pomieszczenia, w którym wszyscy członkowie rodziny mogą spotykać się na wspólnym posiłku.

Sebastian Torzewski