Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIJajka na świąteczny stół. Które wybrać?
02.04.2021 | 16:40

Jajka na świąteczny stół. Które wybrać?

Na zdjęciu: Obowiązujące przepisy nakładają obowiązek umieszczenia informacji o warunkach, w jakich żyją kury nioski na opakowaniu oraz oznaczenie skorupki każdego jajka specjalnym kodem.

Fot. Pixabay

Na wielkanocnych stołach i w koszykach ze święconką królować będą kolorowe pisanki i potrawy, których bazą są jajka. Które z nich wybrać, gdy udajemy się do sklepu?

Niestety, większość jajek dostępnych w sklepach pochodzi z chowu klatkowego. Co to oznacza? Kury żyjące w takim systemie hodowli przez całe swoje życie widzą słońce tylko raz – gdy po zakończonym cyklu produkcyjnym wywozi się je do ubojni. Funkcjonują we własnych odchodach, wśród zwłok towarzyszek, często bez ściółki, grzędy czy gniazda. W Polsce jest ich około 30 milionów – strach, walka o przeżycie, praktyka skracania dziobów, okaleczenia i kanibalizm są na porządku dziennym

Czy zwykły obywatel może coś zrobić? Oczywiście! Przede wszystkim nie kupując jajek z niehumanitarnego chowu klatkowego.

Obowiązujące przepisy nakładają obowiązek umieszczenia informacji o warunkach, w jakich żyją kury nioski na opakowaniu oraz oznaczenie skorupki każdego jajka specjalnym kodem (np. 1–PL-07031305), którego pierwsza cyfra, oznacza sposób chowu niosek. Dzięki temu możemy wybierać jajka świadomie:

  • Nr 0 to chów ekologiczny: kura żyje jak na babcinym podwórku, ma stały dostęp do wolego wybiegu na świeżym powietrzu, może zaspokajać swoje naturalne potrzeby, ponadto żywiona jest paszą ekologiczną
  • Nr 1 to chów wolnowybiegowy: kura ma stały dostęp do wolnego wybiegu na świeżym powietrzu, może zaspokajać swoje naturalne potrzeby.
  • Nr 2 to chów ściółkowy: kura nie ma dostępu do wybiegu na wolnym powietrzu, ale może swobodnie poruszać się po kurniku, podłoga jest pokryta ściółką, ptaki mają do dyspozycji grzędy i gniazda do znoszenia jaj, mogą zaspokajać wiele ze swoich naturalnych potrzeb.
  • Nr 3 to niehumanitarny chów klatkowy: w jednym kurniku w niedużych klatkach utrzymuje się przeciętnie kilkadziesiąt tysięcy niosek. Aby pozbawione naturalnych bodźców zwierzęta nie zadziobały się na śmierć, światło w kurniku musi mieć specyficzną, działającą otępiająco barwę.

Jajko na wielkanocnym stole jest symbolem życia i nadziei. Wybierzmy więc takie, za którym stoi nadzieja na lepszy los zwierząt w Polsce.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści