Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 2 • L 1
-0C
Pt
0C
Sob
-1C
Nd
-1C
Pon
0C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIJak będziemy świętować 100-lecie Bydgoskiego Harcerstwa? [ZDJĘCIA]
100 lat bydgoskiego harcerstwa
11.01.2017 | 16:09

Jak będziemy świętować 100-lecie Bydgoskiego Harcerstwa? [ZDJĘCIA]

Będzie to rok bogaty w imprezy i wydarzenia związane z harcerskim jubileuszem.

Na zdjęciu: Rok Bydgoskiego Harcerstwa.

Fot. Stanisław Gazda

Poinformowano o tym podczas dzisiejszego (11 stycznia) spotkania w Ratuszu z udziałem wiceprezydent Bydgoszczy Iwony Waszkiewicz, Komendantki Hufca Bydgoszcz-Miasto hm. Beaty Kobus oraz członka Biura Prasowego ZHR phm. Roberta Gębary HR. W związku z przypadającą w 2017 roku setną rocznicą powstania bydgoskiego harcerstwa Rada Miasta Bydgoszczy Uchwałą Nr XXXVI/709/16 z dnia 26 października 2016 roku podjęła decyzję o ustanowieniu roku 2017- Rokiem Bydgoskiego Harcerstwa.

8 sierpnia 2017 roku minie sto lat od dnia, w którym w salce parafialnej kościoła pw. Świętej Trójcy odbyta się pierwsza zbiórka harcerska w Bydgoszczy. Od tego dnia bydgoski ruch harcerski jest żywy i aktywny, wychowując kolejne pokolenia bydgoszczan w duchu uniwersalnych wartości, patriotyzmu i obywatelskiej aktywności. Świadectwem dokonań bydgoskiego harcerstwa jest nie tylko niezłomne bohaterstwo czasu wojny (zwłaszcza II wojny światowej), lecz także stała praca pokoleń harcerzy na rzecz bydgoskiego rozwoju. Sto lat bydgoskiego harcerstwa niesie ze sobą przesłanie przedwojennej jedności ruchu harcerskiego, dziedzictwo Szarych Szeregów, dorobek setek instruktorów – wychowawców, działaczy, aktywnych obywateli oraz wychowanie dziesiątek tysięcy dzieci i młodzieży na prawych patriotów i świadomych obywateli Miasta Bydgoszczy. Rok Bydgoskiego Harcerstwa wpisuje się także w ogłoszony w całej Polsce Rok Wolontariatu.

Bydgoskie harcerstwo jest ściśle związane z miastem. Chociażby poprzez to, że bydgoski hufiec ZHP nosi imię Bydgoskich Bojowników o Wolność i Postęp Społeczny. Takie miano obliguje bydgoskich harcerzy do nabywania i propagowania wiedzy o bydgoszczanach, którzy przyczyniali się do wyzwolenia miasta i jego rozwoju.

Co roku w lutym bydgoscy harcerze świętują ważne dla miasta rocznice, organizując Harcerski Bydgoski Bieg Nocny, dzięki któremu młodzież uczy się o historii miasta oraz o tym, co dzieje się we współczesnej Bydgoszczy. Obecność harcerzy jest stałym elementem ważnych dla miasta wydarzeń – rocznicowych obchodów, patriotycznych uroczystości czy imprez organizacji pozarządowych. Wreszcie za pośrednictwem harcerzy do Bydgoszczy i bydgoszczan co roku dociera Betlejemskie Światło Pokoju. Rok Bydgoskiego Harcerstwa jest dobrą okazją do umocnienia tej cennej więzi.

Pamięć o dokonaniach bydgoskich harcerzy w ciągu stuletniej historii bydgoskiego harcerstwa jest również żywa w mieście. Wśród jej licznych dowodów są m. in. ulice nazwane na cześć harcerskich bohaterów: Edwarda Zurna, Wincentego Gordona, Szarych Szeregów czy Jana Wierzejewskiego – założyciela bydgoskiego harcerstwa. O związkach miasta z harcerstwem przypominają też liczne tablice i miejsca pamięci – np. pomnik przy ul. Szarych Szeregów, kamień Dzieci Bydgoskiego Września przy kościele pw. Św. Pol. Br. Męczenników, tablica Bernarda Mrozińskiego przy ul. Gdańskiej i wiele, wiele innych. W Bydgoszczy przy ul. Chwytowo znajduje się także rodzinny dom założyciela bydgoskiego harcerstwa – Jana Wierzejewskiego. Rok Bydgoskiego Harcerstwa jest dobrą okazją do tego, aby miejsca te odzyskały blask i stały się żywym elementem miejskiego krajobrazu.

-Ustanowienie roku 2017 Rokiem Harcerstwa w Bydgoszczy będzie nie tylko okazją do promowania stuletniego dorobku harcerstwa, ale także do uwypuklenia aktualnej działalności bydgoskich organizacji harcerskich. W setną rocznicę powstania pierwszej bydgoskiej drużyny harcerskiej Rada Miasta Bydgoszczy pragnie wyrazić uznanie dla znakomitej historii i wartościowej działalności bydgoskich organizacji harcerskich.- powiedziała wiceprezydent Iwona Waszkiewicz.

Harcerze zapraszają wszelkie instytucje oraz osoby do włączenia się w obchody Roku Bydgoskiego Harcerstwa. Na pomysły oraz inicjatywy czekają pod adresem email : nao@um.bvdQQSZcz.pl. nr tel.: 52 58 59 273, 52 58 58 727

Kalendarz wydarzeń 2017:

20/21 stycznia 2017 r. Stary Rynek

Harcerski Bydgoski Bieg Nocny 2017 „Tropiciele zagadek przeszłości”.

Harcerze spotykają się w styczniową noc, aby wziąć udział w Harcerskim Bydgoskim Biegu Nocnym, upamiętniającym ważne dla Bydgoszczy rocznice – Powrotu do Macierzy w 1920 roku i uwolnienia spod okupacji hitlerowskiej w roku 1945. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, gdyż bieg otwierać będzie obchody Roku Bydgoskiego Harcerstwa.

10/11 marca 2017r. Centrum

IV Zuchowy Bydgoski Bieg Nocny

Gra miejska dla uczniów klas I-III dotycząca tajemnic, zagadek Bydgoszczy. Gra rozegra się na terenie Bydgoszczy w miejscach, które stanowią ważną cześć historii miasta. Bieg połączony będzie z biwakiem w jednej z bydgoskich szkół.

15 kwietnia 2017r.

Gra Miejska „Załóż chustę” … wejdź do gry.

Gra przeznaczona dla Bydgoszczan. Każdy będzie mógł zapoznać się z harcerskim życiem. Różnorodność atrakcji przygotowanych dla śmiałków zaspokoi najśmielsze oczekiwania, nawet tych zorientowanych w temacie. W ramach gry uczestnicy będą mogli zobaczyć harcówki, izby tradycji, stare kroniki i zdjęcia harcerskie.

22 kwietnia 2017r.

Zawody pływackie (w tym sztafeta 100 długości na 100-lecie).

Turystyka i sport to – również w Bydgoszczy – ważny element aktywnego stylu życia, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Włączając się w ten trend chcemy, wraz z mieszkańcami miasta, podjąć wyzwanie pokonania 100 km na Stulecie Harcerstwa. Dla wszystkich chętnych.

13-14 maja 2017r.

Sztafeta 100 km (sport, rajd, geocaching).

Różne wydarzenia turystyczno – sportowe na różnym poziomie trudności i zaawansowania. W drugi weekend maja skauci na całym świecie wychodzą w teren, obchodząc tzw. Jamboree On The Trail – zlot na szlaku. Nasze propozycje wpiszą się również w to międzynarodowe wydarzenie.

20 maja 2017 r., Myślęcinek

Spotkanie Pokoleń Harcerskich – ognisko harcerskie na które zapraszamy wszystkie pokolenia harcerzy od zuchów po seniorów.

11 czerwca 2017r., Wyspa Młyńska

II Piknik Bydgoskich Organizacji Pozarządowych.

Szereg atrakcji dla mieszkańców Bydgoszczy, przybliżenie im działalności bydgoskich organizacji pozarządowych, z wyszczególnieniem działalności Bydgoskiego Harcerstwa.

5/6 sierpnia 2017r., Wyspa Młyńska, Ośrodek BORPA

Święto Bydgoskiego Harcerstwa. Główne obchody 100-lecia Bydgoskiego Harcerstwa.

Całe miasto świętuje obchody 100-lecia Bydgoskiego Harcerstwa! Festyn dla mieszkańców Bydgoszczy, pełen gier, muzyki, zabaw i opowieści o harcerstwie – także przez otwarcie wystawy naszych cennych pamiątek. Na scenie pojawią się najbardziej znane harcerskie zespoły, wykonujące znane i łubiane przeboje muzyki turystycznej. Impreza będzie skierowana do wszystkich mieszkańców – będzie promocją aktywnego, rodzinnego spędzania czasu. Chcemy także, poprzez prezentację harcerskich środowisk, przedstawić ofertę programową i harcerski styl życia.

8 sierpnia 2017 r.,

Msza Święta w kościele Św. Trójcy w Bydgoszczy w 100 rocznicę zwołania pierwszej zbiórki harcerskiej w Bydgoszczy. Otwarcie wystawy plenerowej na Starym Rynku, wystawa czynna do 24 września 2017 roku.

23 września 2017r,

Gra Miejska „Śladami Pamięci”.

Gra historyczna, dotycząca bydgoskiej historii II Wojny Światowej, która toczyć się ma w różnorodnych interesujących lokalizacjach miejskich – np. Spichrze nad Brdą, Exploseum. Do udziału w grze zapraszamy zorganizowane grupy szkolne, rodzinne itp.

Msza Święta w kościele Św. Trójcy – Odsłonięcie tablicy pamiątkowej 100-lecia bydgoskiego harcerstwa

Październik 2017r.

Konferencja dla nauczycieli.

Propozycja dedykowana dla nauczycieli bydgoskich szkół, mająca na celu dzielenie się stuletnim doświadczeniem i dorobkiem w pracy wychowawczej, innowacyjnymi metodami edukacyjnymi i tradycyjnymi harcerskimi wartościami wychowawczymi, a także pozyskanie Nauczycieli pragnących włączyć nowe placówki Edukacyjne do Ruchu.

Listopad 2017r.

Festiwal piosenki patriotycznej i historycznej harcerskiej.

Festiwal otwarty dla szkół, przedszkoli, zespołów domów kultury i ognisk muzycznych będzie nie tylko okazją do integracji i wspólnej zabawy w rytm harcerskich przebojów, lecz także do zachowania dla przyszłych pokoleń piosenek z dawnych harcerskich lat.

Grudzień 2017r.

Betlejemskie Światło Pokoju.

Przekazanie włodarzom i mieszkańcom Bydgoszczy Betlejemskiego Światła Pokoju. W Roku Bydgoskiego Harcerstwa Bydgoscy Harcerze zorganizują w Bydgoszczy wojewódzkie przekazanie Światła, połączone z galą „Niezwyczajni”, kończącą doroczny plebiscyt dla wyróżniających się instruktorów harcerskich w województwie kujawsko – pomorskim.

Przez cały rok 2017 planowane są również następujące działania:

Konkursy dla Szkół (konkurs internetowy – wiedza o historii bydgoskiego Harcerstwa, konkurs literacki Ocalić od zapomnienia – rodzinne wspomnienia, wywiady, reportaż, konkurs na projekt multimedialny Ocalić od zapomnienia – miejsca, ludzie, wydarzenia, konkurs fotograficzny Ocalić od zapomnienia – miejsca na mapie miasta związane z Bydgoszczą.

100 Odznak Turysta Przyrodnik na 100 lecie Bydgoskiego Harcerstwa (rajdy piesze w czasie których uczestnicy będą poznawali bydgoskie pomniki przyrody i jednocześnie zdobywali Odznakę Turysta Przyrodnik).

Rajd pieszy dookoła Bydgoszczy 100 kilometrów na 100 lecie Harcerstwa w Bydgoszczy (trasa rajdu będzie podzielona na odcinki, które można pokonywać w ramach imprez przygotowanych przez Harcerski Klub Turystyki Pieszej „Kiwaczki” lub samodzielnie. W ramach rajdu proponujemy zdobywanie Odznaki Turystyki Pieszej PTTK. Osoby, które zaliczą wszystkie odcinki rajdu otrzymają pamiątkowe znaczki rajdowe.)

Konkurs – znaczek pocztowy – Rok Bydgoskiego Harcerstwa.

Zbiórka krwi 100 litrów na stulecie.

Pocztówka z Bydgoszczy – Rok Bydgoskiego Harcerstwa.

Książka – Album podsumowujący 100 lecie harcerstwa w Bydgoszczy.

 

 


Powiązane treści