Bydgoszcz
15C
Niebo częściowo zachmurzone
69% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 16 • L 15
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
17C
Sob
18C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoJak chronić i pomagać jeżom? Radzi bydgoski ratusz
jeże bydgoszcz
21.10.2020 | 10:36

Jak chronić i pomagać jeżom? Radzi bydgoski ratusz

Na zdjęciu: Jeż.

Fot. Pikist.com

Urząd Miasta Bydgoszczy radzi, jak pomóc jeżom przetrwać zimę i co zrobić, gdy natrafimy na ranne zwierzę.

Jeże przesypiają okres od października do końca zimy, ale co kilka tygodni wybudzają się na kilka godzin. Te zwierzęta mogą znaleźć schronienie m.in. w przydomowych ogrodach czy działkach rekreacyjnych, a także w parkach. Z uwagi na to, urząd miasta celowo nie zleca grabienia liści w wyznaczonych miejscach, by stały się azylem dla jeży. Ratusz radzi też, co mieszkańcy mogą zrobić dla jeży.

Warto zostawić w ogrodzie dużą stertę suchych liści (przynajmniej do wysokości kolana) przykrytych gałęziami. Jeżeli w ogrodzie od dłuższego czasu zalegają niezgrabione liście, zostaw je. Bardzo prawdopodobne, że pod spodem już zadomowił się kolczasty zwierz. Bądź ostrożny podczas jesiennych porządków – przestrzegają urzędnicy. I dodają, jak należy postąpić w sytuacji, kiedy natrafimy na chore lub ranne zwierzę?

Jeśli widzisz ranne zwierzę – reaguj. Jeśli masz bezpłatną aplikację Dbamy o Bydgoszcz zgłoś lokalizację i dołącz zdjęcie. Możesz również wykonać telefon do Wydziału Zarządzania Kryzysowego tel. 52 58 58 972 lub poinformować Azyl dla jeży – podaje ratusz.


CZYTAJ WIĘCEJ O APLIKACJI DBAMY O BYDGOSZCZ


Ratusz przypomina, ze przy współpracy ze stowarzyszeniami dbającymi o środowisko Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ustawił znaki ostrzegawcze wraz z tabliczkami „Jeże”, a także „Wiewiórki”. Pojawiły się one przy ulicy Mińskiej, na wysokości parku nad Kanałem Bydgoskim, przy ulicy Zamczysko (pomiędzy Gdańską i Armii Krajowej) oraz przy Gdańskiej, na wysokości ogrodu botanicznego. Jak wyjaśniali bydgoscy drogowcy, znaki pojawiły się w miejscach, gdzie występują naturalne szlaki migracji zwierząt.

– Oznakowanie ustawiliśmy na kilku ulicach w sąsiedztwie terenów parkowych, które zamieszkują między innymi jeże, wiewiórki i sarny. W przypadku kolizji z samochodami zwierzęta najczęściej giną. Ryzyko kolizji znacznie spada jeśli kierowcy poruszają się z ograniczoną prędkością i zachowują w takich miejscach większą ostrożność. Warto w takich miejscach szczególnie zwolnić – apeluje bydgoski ratusz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści