Bydgoszcz
2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 2 • L 2
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIJak dobrać narty zjazdowe?
10.11.2021 | 11:32

Jak dobrać narty zjazdowe?

Na zdjęciu: Zaawansowani narciarze mogą wybierać narty dłuższe lub krótsze, wszystko zależy od preferencji.

Fot. nadesłane

Zimowe szaleństwa na śniegu to sport i zabawa, którą umiłowało sobie wielu z nas. Każdy kto już spędził nieco czasu na nartach doskonale wie, jak ważne jest aby dobrze dobrać narty. Przy zakupie odpowiednich nart zjazdowych należy znać kilka zasad, o których opowiemy poniżej.

1. Jak dobrać narty zjazdowe?

2. Dłuższe narty czy krótsze narty?

3. Długość nart a ich szerokość

Jak dobrać narty zjazdowe?

Musimy się zastanowić podczas zakupu i odpowiednio wybrać, tak by narty dawały nam komfortową jazdę. Na początek musimy sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie – jaki posiadamy stopień zaawansowania oraz sposób korzystania z nart? Zatem umiejętności narciarza są tutaj niebagatelne. Wiadomo bowiem, że osoby o średnim zaawansowaniu, które rozwijają na stoku duże szybkości, będą potrzebowały zupełnie innego sprzętu niż początkujący. Poza stylem jazdy i umiejętnościami powinniśmy zwrócić uwagę na parametry sprzętu, czyli na szerokość, długość, sztywność wzdłużną, stopień twardości, elastyczność, zdolność do tłumienia wstrząsów oraz aspekt wizualny, który w wielu przypadkach wyboru nart jest bardzo istotny.

Dłuższe narty czy krótsze narty?

Ważnym elementem wyboru jest długość nart. Musimy tu wziąć pod uwagę wagę oraz wzrost użytkownika, choć nie tylko tym będziemy kierowali się przy ich kupnie. Duże znaczenie ma tu także płeć. I tak mężczyźni powinni odpowiednio dopasować narty, które postawione na sztorc na równi z podłożem sięgną do twarzy, ale nie wyżej niż do czoła. W przypadku kobiet narty wybrać należy ustawiając je w ten sam sposób, niemniej jednak pułap jest obniżony obejmując wysokość od klatki piersiowej do nosa. Każdy sklep, tak jak na przykład SnowSport.pl przeprowadzi dobór długości nart, sprawdzi jaka długość nart będzie dla nas odpowiednia.

Długość nart a ich szerokość

Zaawansowani narciarze mogą wybierać narty dłuższe lub krótsze, wszystko zależy od preferencji. Ich szerokość także ma niemałe znaczenie. Jeśli na stoku lub trasie znajduje się mocno ubita warstwa twardej oraz śliskiej nawierzchni i nie mamy jeździć po głębokim puchu, szerokie narty spiszą się gorzej niż wąskie. Dobrze by było, aby przy wyborze długości nart oraz ich szerokości przynajmniej na początku pomagali nam specjaliści. A co dokładnie mamy do wyboru, już wiemy, że narty dłuższe oraz krótsze, ale także narty taliowane, narty skiturowe, narty slalomowe, sztywniejsze narty, narty damskie i męskie. Typy nart oraz wybór butów narciarskich to już jednak temat na kolejny artykuł.

Pierwsze narty to dla wielu bardzo ważny zakup. Pocieszające jest to, że staramy się wtedy skorzystać z pomocy osób znających się na tym bardziej niż my sami. Ważne by zwracać się o pomoc do sprzedawców, jak choćby specjalistów ze sklepu SnowSport.pl. Dla bezpieczeństwa powinniśmy mieć także gogle narciarskie oraz kask narciarski.


Podobne wpisy

Powiązane treści