Bydgoszcz
-17C
78% wilgotność
Wiatr: 1km/h WSW
H -14 • L -19
1C
Wt
3C
Sr
2C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiJak dochodzić wysokiego odszkodowania? Prezentujemy wskazówki od prawników
03 - tuodszkodowania - URL 3 ZEWN
07.01.2021 | 08:00

Jak dochodzić wysokiego odszkodowania? Prezentujemy wskazówki od prawników

Na zdjęciu: Uzyskanie świadczenia, które faktycznie pokryje poniesione szkody, wymaga nieco wysiłku i sporej wiedzy na temat prawa.

Fot. mat. autora

Wypadki chodzą po ludziach. Osoby używające tego powiedzenia zwykle mówią to z pewną beztroską i lekceważeniem – przynajmniej do momentu, kiedy nieszczęście nie dotknie ich samych. W zderzeniu z rzeczywistością ponoszą dotkliwe straty, a ubezpieczyciele raczej nie ułatwiają wyjścia na prostą. Uzyskanie świadczenia, które faktycznie pokryje poniesione szkody, wymaga nieco wysiłku i sporej wiedzy na temat prawa.

Poszkodowani mogą wystąpić o odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę, a także zwroty kosztów

Weźmy na tapet najbardziej reprezentatywny przykład: wypadki komunikacyjne. Przepisy rozróżniają kilka typów świadczeń, wymagających złożenia stosownego wniosku. Ich adresatem powinno być towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym to sprawca nieszczęścia posiada polisę. Niektóre osoby poszkodowane popełniają podstawowy błąd i zgłaszają roszczenia do swoich własnych ubezpieczycieli, co w przypadku OC stanowi kompletną stratę czasu, nerwów oraz środków. A jak podkreślają przedstawiciele AIF Kancelarii, każdy poszkodowany może dochodzić:

  • odszkodowania wyrównawczego za straty materialne
  • zadośćuczynienia za krzywdy fizyczne i psychiczne
  • wyrównania utraconego dochodu oraz renty wyrównawczej, jeśli wypadek przyczyni się do pogorszenia sytuacji materialnej
  • zwrotu kosztów leczenia, zakupu leków, rehabilitacji, konsultacji ze specjalistami, dowozu lub dojazdu do placówek medycznych, a także przygotowania do innego zawodu

Każdy wniosek powinien być dobrze udokumentowany. Warto powoływać się na orzeczenia sądów

Jak widać katalog roszczeń jest całkiem szeroki. Co istotne, uzyskanie jednego świadczenia nie wyklucza możliwości starania się o kolejne, również po pewnym czasie od zdarzenia. Czasami skutki wypadku ujawniają się po upływie kilku tygodni, miesięcy, a nawet lat. Wykazanie związku przyczynowo skutkowego wymaga zebrania rozbudowanej dokumentacji, poparcia własnych odczuć oraz argumentów opiniami biegłych specjalistów. Każdy przypadek jest inny, dlatego prawnicy najpierw szczegółowo analizują wszystkie okoliczności wypadku, zanim w imieniu klienta występują do ubezpieczyciela. Więcej szczegółów na temat optymalnego modelu skutecznego dochodzenia roszczeń odszkodowawczych znajduje się na stronie https://www.tuodszkodowania.pl/ – warto również zapoznać się z działem „Prawo odszkodowań – praktyka”. Dla osób poszkodowanych w wypadkach zamieszczone tam informację mogą okazać się niezwykle wartościowe.


Podobne wpisy

Powiązane treści