[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak dostać receptę online?

Dodano: 25.11.2022 | 09:45

Na zdjęciu: Zgodnie z przepisami każda recepta wystawiona przez uprawnionego reprezentanta zawodów medycznych powinna trafić do wspólnego systemu e-zdrowie.

Fot. nadesłane

Są schorzenia i okoliczności, kiedy pacjenci nie powinni wychodzić z domu. W niektórych przypadkach, jak choćby przedłużenie kuracji, w ogóle nie ma takiej potrzeby. Dowiedz się, jak dostać receptę online i zrealizować zlecenie na przepisane leki!

Zgodnie z przepisami każda recepta wystawiona przez uprawnionego reprezentanta zawodów medycznych powinna trafić do wspólnego systemu e-zdrowie. Ma to zapobiegać rozmaitym nadużyciom. Tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne jest wypisanie zlecenia na papierze. Za receptę online nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty, nie ma też konieczności rejestrowania się w usługach e-administracji czy internetowych serwisach medycznych – płatne mogą być prywatne konsultacje lekarskie. Zarówno w gabinecie, jak i w formie e-wizyty. Wystawienie każdej recepty wiąże się z odpowiedzialnością. Fakt, że ktoś zgłasza konkretne zapotrzebowanie na lek, nie przesądza o przesłankach medycznych.

O zasadności wystawienia recepty online decydują lekarze

Każdy lek ma ściśle określone przeznaczenie, dawkowanie i możliwe działania niepożądane. Są pacjenci bardziej narażeni na powikłania po zażyciu pewnych środków. Czasami wywiad medyczny „na odległość” w zupełności wystarczy, by e-recepta online została wystawiona dosłownie kilka minut po wypełnieniu formularza internetowego i wysłaniu dokumentacji medycznej. Na szybkie „załatwienie sprawy” mogą liczyć ci, którzy zażywają dany preparat od jakiegoś czasu – są zdiagnozowani, w trakcie terapii i lekarze mają dostęp do wszystkich potrzebnych informacji na temat ich stanu zdrowia. Warto przypomnieć, że wystawić e-receptę – o ile mają potrzebne uprawnienia, certyfikaty, podpis elektroniczny – mogą również:

  • felczerzy;
  • pielęgniarki;
  • położne;
  • farmaceuta.

Nie wszyscy przedstawiciele zawodów medycznych mają takie same prawa w zakresie wystawiania recept. Pielęgniarki i położne mogą wypisywać zlecenia wyłącznie na niektóre leki. Z kolei farmaceuci jedynie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Dodatkowo recepta farmaceutyczna nie będzie refundowana przez NFZ – pacjent będzie musiał zapłacić 100% ceny z własnej kieszeni. Lekarz może zdecydować również o tym, by przerwać terapię i nie wystawi e-recepty – ani w gabinecie, ani po konsultacjach online. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.

Pacjent może odebrać e-receptę na kilka sposobów

Dostępne formy zależą od tego, co zrobi chory. Podstawową postacią recepty online są wiadomości SMS oraz e-mail wysyłane na dane podawane przez pacjenta. Nie ma przy tym konieczności uzupełniania tych danych kontaktowych w Internetowym Koncie Pacjenta – IKP ma każdy obywatel, ale dostęp do usługi wymaga rejestracji w serwisie pacjent.gov.pl (logowanie profilem zaufanym lub przez bankowość internetową – obecnie nie wszystkie banki dają taką możliwość). Można też skorzystać z usług prywatnych placówek medycznych, np. przez e-lekarz24h.pl lub podobny serwis – numer telefonu i adres e-mail podaje się razem z informacjami o stanie zdrowia, historii leczenia etc.

SMS zawiera 4-cyfrowy kod, który należy podać razem z PESELEM pacjenta, a w e-mailu znajduje się plik PDF z takim samym kodem cyfrowym i kodem QR – przy skanowaniu nie ma konieczności podawania numeru PESEL w aptece. Pacjent może skorzystać również z aplikacji na urządzenia mobilne – recepty online znajdują się w różnych zakładkach programów mojeIKP oraz mObywatel. Jeżeli pacjent spotyka się z lekarzem w domu lub gabinecie, może poprosić o wydruk e-recepty. Papierowe polecenie sprzedaży leku można wystawić, gdy:

  • chory wyraża takie życzenie;
  • w systemie nie ma numeru telefonu, adresu e-mail pacjenta;
  • system e-zdrowie będzie niedostępny z różnych przyczyn;
  • przepisywany lek wymaga importu docelowego;
  • nie można ustalić tożsamości pacjenta.

Realizacja zlecenia na lek w aptece stacjonarnej lub internetowej

Pomimo postępującej cyfryzacji, nie wszystko da się załatwić przez internet. Są wprawdzie apteki online, ale za ich pośrednictwem leki sprzedawane na receptę można na razie jedynie zarezerwować w placówce stacjonarnej. Nie można zamówić leku zaleconego przez lekarza z bezpośrednią dostawą do domu – trzeba osobiście pofatygować się po odbiór lub poprosić kogoś bliskiego, dając takiej osobie wszystkie potrzebne dane. Niektóre placówki medyczne świadczą usługi pośrednictwa. Pacjent musi wtedy udzielić odpowiedniego upoważnienia i uiścić opłatę, jeśli chce otrzymać leki pod drzwi.

Warto przypomnieć, że każda recepta online musi zostać zrealizowana w określonym terminie. Standardowy czas na wykupienie farmaceutyku wynosi 30 dni od wystawienia zlecenia. Niektóre leki trzeba kupić w ciągu 7 dni, e-recepta może być ważna także przez 120 i 365 dni.