Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak działa roaming? Sprawdź pakiet danych przed wyjazdem na urlop

Dodano: 30.07.2023 | 21:45

Na zdjęciu: Jeszcze przed wyjazdem warto zapoznać się z cennikiem połączeń, SMS-ów i internetu za granicą.

Fot. nadesłane

Wybierasz się na zagraniczne wakacje? Dzięki roamingowi nie stracisz kontaktu z bliskimi i zawsze będziesz mieć dostęp do internetu. Sprawdź, jak działa roaming i ile trzeba zapłacić za korzystanie z telefonu w krajach UE i poza UE.

Jak działa roaming?

Roaming to rozwiązanie, które dotyczy usług telekomunikacyjnych. Dzięki niemu można korzystać z usług komórkowych, takich jak rozmowy, SMS-y, MMS-y i internet, poza zasięgiem swojej krajowej sieci. Co to właściwie oznacza i jak działa roaming?

Każdy operator ma określony zasięg, który w wielu przypadkach ogranicza się do terytorium danego kraju. Nie oznacza to jednak, że jeśli korzystasz z usług polskiego operatora, po przekroczeniu granicy Polski stracisz łączność. Dzięki usłudze roamingu po przekroczeniu granicy Twój telefon połączy się z innym, zagranicznym operatorem. Wszystko dzięki temu, że większość dostawców ma podpisane umowy z operatorami na całym świecie.

Roaming w UE – zasady i opłaty 

Dzięki wprowadzonym przez Komisję Europejską regulacjom mieszkańcy Unii Europejskiej mogą korzystać ze swoich telefonów we wszystkich krajach UE, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Chodzi o połączenia i SMS-y, które na terytorium UE są rozliczane tak samo jak w Polsce. Limity mogą pojawić się co do internetu w UE. Wszystko zależy od oferty danego operatora. Najczęściej w ramach wykupionych paczek internetu do wykorzystania w kraju operatorzy oferują określoną liczbę gigabajtów, którą można wykorzystać w roamingu UE. Zazwyczaj jest ona wystarczająca do swobodnego korzystania z sieci na wakacjach. Po przekroczeniu tego limitu operatorzy mogą naliczać dodatkowe opłaty, ale nawet one nie powinny zwalić z nóg przy oglądaniu faktury.

Roaming poza UE – uważaj na koszty!

O ile nie trzeba obawiać się kosztów związanych z korzystaniem z telefonu na terenie UE, o tyle wszystko zaczyna się komplikować podczas wyjazdu do innego kraju, poza Europą. Jeszcze przed wyjazdem warto zapoznać się z cennikiem połączeń, SMS-ów i internetu za granicą. Za minutę połączenia z kraju poza UE trzeba zapłacić kilka, a czasem nawet kilkanaście złotych. Szczególnie dotkliwe mogą być jednak koszty korzystania z sieci, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt złotych za 1 MB.

A warto wiedzieć, że przez „korzystanie” nie zawsze trzeba rozumieć aktywne scrollowanie social mediów czy sprawdzanie trasy dojazdu! Najbardziej podstępna jest transmisja danych w tle – Ty masz telefon schowany w kieszeni i nie myślisz o tym, że apki na smartfonie automatycznie się odświeżają… a potem przychodzi rachunek. I wcale nie musisz do tego być na końcu świata – wystarczy na przykład podróż do Francji czy Włoch blisko granicy ze Szwajcarią.

Pakiety roamingowe – sprawdź ofertę Orange Flex

Szukasz oferty z prostymi zasadami dotyczącymi roamingu w UE i poza UE? Wybierz subskrypcję numeru w Orange Flex: https://flex.orange.pl/oferta/roaming. Korzystając z tej oferty, możesz oddać się błogiemu wypoczynkowi i nie martwić o to, że po wakacjach zaskoczy Cię gigantyczny rachunek. Nic z tych rzeczy! W Orange Flex masz jasne zasady i korzystasz tylko z tych usług, które wcześniej wykupisz.

Jeśli znajdziesz się w zasięgu roamingu UE, będziesz mógł korzystać z nielimitowanych rozmów, SMS-ów i MMS-ów bez dodatkowych opłat. Wszystko znajduje się w zakresie Twojego planu. To, ile dostaniesz gigabajtów to dyspozycji, będzie uzależnione od planu, z którego korzystasz (masz do wyboru od 5,76 GB do aż 15,34 GB w UE).

W razie większych potrzeb możesz też wygodnie skorzystać z dodatkowych pakietów roamingowych, które łatwo uruchomisz przez aplikację (nie potrzebujesz do tego połączenia z internetem). W strefie UE możesz wykupić dodatkowy pakiet internetu: od 1 GB (za 10 zł) do 10 GB (za 70 zł). Z kolei np. w USA i Kanadzie możesz korzystać z pakietu 0,5 GB za 35 zł. Dodatkowo w Klubie Flex można do końca sierpnia skorzystać z darmowych pakietów 2 x 2 GB w roamingu UE oraz z promocyjnych cen pakietów roamingowych do wybranych krajów: Turcji, Czarnogóry, Tajlandii, Izraela, Szwajcarii, Gruzji oraz Chin.