Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak działają kredyty konsolidacyjne i kiedy powinno się z nich korzystać?

Dodano: 26.08.2022 | 12:34

Na zdjęciu: Jak działają kredyty konsolidacyjne?

Fot. pixabay.com

Jak działają kredyty konsolidacyjne i kiedy powinno się z nich korzystać?

Obecnie pożyczanie pieniędzy nie jest trudne. Oferty parabanków stały się powszechnie dostępne, mogą z nich korzystać osoby młode, niemające dobrej historii kredytowej, bez zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, nawet zadłużone. Formalności zostały ograniczone do minimum, wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu, wystarczy mieć internet lub skorzystać z pożyczki do domu. Jeszcze tego samego dnia możliwe staje się zaciągnięcie pożyczki i cieszenie przelaną kwotę na swoim rachunku osobistym. Problemy pojawiają się w momencie nieterminowej spłaty zobowiązania, co najszybciej ma miejsce w przypadku zaciągnięcia tzw. chwilówki. Wówczas na spłatę całej pożyczki jest 30-60 dni, czyli czasu niewiele, a kwota może zrujnować miesięczny budżet dłużnika. Niektórzy zaciągają kolejną pożyczkę, aby spłacić poprzednią, a to już niestety stanowi prostą drogę do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Eden Finance, więcej o firmie: https://edenfinance.pl/pozyczki-gotowkowe-bydgoszcz.html.

Co warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym?

Niespłacone pożyczki i kredyty stanowią poważny problem. Boryka się z nim wielu klientów zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Rosną odsetki, dług się powiększa, wierzyciel zgłasza danego dłużnika do KRD. Wszystko komplikuje się coraz bardziej, nie jest łatwo wyjść ze spirali zadłużenia bez wolnych środków do uregulowania zaległych płatności. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być dla wielu konsolidacja pożyczek i kredytów. Wiąże się to oczywiście z ponownym zaciągnięciem zobowiązania, ale na nieco innych zasadach. Na czym polega konsolidacja długów? Kredyt konsolidacyjny scala wszystkie bieżące zadłużenia, które opiewają na różne kwoty i mają odmienne terminy spłaty i mogą pochodzić z różnych banków lub instytucji pozabankowych. Kolejną zaletą będzie wydłużenie okresu kredytowania, co przekłada się na niższą ratę, czyli ułatwia uregulowanie należności, która staje się mniej uciążliwa. Konsolidacją pożyczek i kredytów zajmuje się bezpośrednio bank. Staje się on jedynym wierzycielem, co przekłada się na zminimalizowanie formalności i utworzenie nowego harmonogramu spłaty, często z niższym oprocentowaniem. Możliwe jest nawet zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego na kwotę wyższą niż całkowita suma zadłużenia do spłaty a nadwyżkę można przeznaczyć na dowolny cel. Skonsolidować można do kilku zobowiązań z różnych instytucji bankowych i pozabankowych.

Kiedy konsolidacja kredytów i pożyczek to dobry pomysł?

Jeśli ktoś ma do spłacenia wiele kredytów i pożyczek, limity na kartach, to warto pomyśleć o ich skonsolidowaniu. Zniknie problem z koniecznością pilnowania wielu terminów poszczególnych zadłużeń. Jest to również sposób na uchronienie się przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia, wpisaniem do rejestru dłużników, windykacją i egzekucją komorniczą. Spłacanie dużej liczby zobowiązań może stać się bardzo problematyczne, nawet jeśli nie opiewają one na wysokie kwoty. Trzeba liczyć się z generowaniem dodatkowych kosztów, każda zwłoka w spłacie wiąże się niestety z nałożeniem dotkliwych kar. Można się przed tym uchronić dzięki wzięciu kredytu konsolidacyjnego. Pozwala to na uniknięcie opóźnień w regulowaniu zadłużenia i pogorszenia swojej sytuacji finansowej. Nieoceniony jest też aspekt psychologiczny. Dłużnik mając wielu wierzycieli może czuć się przytłoczony i może podejmować niekorzystne decyzje dotyczące finansów osobistych. Zmiana na jeden skonsolidowany kredyt może zwiększyć komfort psychiczny pożyczkobiorcy, czym zwiększy szanse na wyjście z problemów finansowych.