Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 13 • L 11
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiJak karmić seniora?
23.09.2021 | 16:35

Jak karmić seniora?

Na zdjęciu: Zazwyczaj szacuje się, że senior ma za sobą średnio 70–80% swojego życia, a wtedy jego potrzeby się zmieniają.

Fot. nadesłane

Pies, który jest już z nami wiele lat to prawdziwa radość w domu. Czasem zdarza się również tak, że decydujemy się przygarnąć seniora i w ten sposób zapewnić mu spokój często na ostatnie lata życia. Warto pamiętać o tym, że starszy pies wymaga odpowiedniej diety. Spada jego aktywność, a tym samym ma mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Pogarsza się wzrok, węch słuch i zmienia się sierść. To pierwsze sygnały, że warto zmienić karmę Dolina Noteci na tę przeznaczoną dla seniorów. Dzięki temu można dostarczyć tego wszystkiego, czego psiak potrzebuje na tym etapie życia.

Jedzenie na miarę potrzeb

Warto zwrócić uwagę, że średnia wieku psów stale się wydłuża. Wynika to z odpowiedniej opieki oraz pożywienia dopasowanego do potrzeb. Zazwyczaj szacuje się, że senior ma za sobą średnio 70–80% swojego życia, a wtedy jego potrzeby się zmieniają. Oczywiście jest to proces, więc nie można wskazać konkretnego momentu. Poza tym psy starzeją się w innym tempie w zależności od rasy i wielkości. Najdłużej żyją małe zwierzęta. Natomiast te duże osiągają wiek starczy mniej więcej w wieku 9 lat, a olbrzymie – w 7,5 roku życia. Do dane szacunkowe, ale pozwalają się przygotować na ten wyjątkowy czas. Pierwsze oznaki starzenia się stają się też sygnałem, że należy zmienić dietę psa.

Przede wszystkim senior zazwyczaj potrzebuje mniej ruchu. Najczęściej nie ma już ochoty na bieganie i ciągłą zabawę oraz częściej odpoczywa. Poza tym zmiany zachodzą także w organizmie. Spowalnia metabolizm, a tym samym zdecydowanie łatwiej o przyrost niechcianej tkanki tłuszczowej. To sprawia, że zmniejsza się masa mięśniowa. Specjalistyczne karmy dla seniorów Dolina Noteci to propozycje, które pozwalają zbilansować wartość energetyczną. Szczególnie popularne są mokre posiłki z cielęciną, marchewką i tymiankiem, które są lekkostrawne i mają mniejszą ilość tłuszczu.

Karmienie na miarę potrzeb

U seniora należy karmę Dolina Noteci podawać częściej, ale w mniejszych ilościach. Wynika to z faktu, że procesy trawienne są wolniejsze, a pies może też mieć mniejszy apetyt. Duże porcje mogą więc przeciążyć układ pokarmowy, a tym samym wpływają na mniejszą przyswajalność składników odżywczych. I dlatego lepiej karmić pupila mniejszymi porcjami minimum 3 razy dziennie. W tym wieku zmieniają się też preferencje co do rodzaju karmy Dolina Noteci. Starsze psiaki często mają problemy z zębami, więc zdecydowanie trudniej jest im gryźć suche krokieciki. Lepiej sprawdza się więc mokra karma, minimalizuje dolegliwości bólowe oraz dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Tu istotny będzie wysoki poziom witaminy D oraz fosforu, który jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie nerek. W karmie Dolina Noteci jest także optymalna ilość witaminy C, która usprawnia pracę mózgu, oraz pierwiastków śladowych takich jak cynk, miedź czy mangan. Pełnowartościowe posiłki dostarczają tego, czego psiak na co dzień potrzebuje, więc nie ma konieczności podawania dodatkowo witamin w tabletkach. Czasem lekarze zalecają suplementy diety z glukozaminą i chondroityną pupilom ras dużych i olbrzymich. Zmniejszają one ryzyko chorób stawów. Korzystanie działają również kwasy omega–3, które poza wsparciem układu kostno-stawowego dbają też o prawidłową pracę mózgu. Nie wolno również zapominać o nawadnianiu psa. Obniżony apetyt często sprawia, że seniorzy piją mniej wody, więc warto to stale kontrolować i zachęcać do częstszego zaglądania do miski. Dobrze dobrana karma Dolina Noteci pozwala zachować nie tylko sprawność, ale również poprawia samopoczucie i daje pretekst do tego, by cieszyć się każdym dniem.


Podobne wpisy

Powiązane treści