Bydgoszcz
21C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 23 • L 20
28C
Nd
27C
Pon
26C
Wt
23C
Sr
23C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIJak napisać skuteczne CV?
20200714091912_57e7d0454854ac14f6da8c7dda79367a1c36d8e35b556c4870267fd3964cc45bb1_1280.png
14.07.2020 | 21:12

Jak napisać skuteczne CV?

Na zdjęciu: Profesjonalnie napisane CV zwiększa nasze szanse na zostanie zauważanym.

Fot. pixbay.com

Tylko 6 sekund – tyle właśnie potrzeba, aby ocenić CV kandydata. Jak zatem zyskać uwagę rekrutera i zachęcić go do spotkania się na rozmowie kwalifikacyjnej? Profesjonalnie napisane CV zwiększa nasze szanse na zostanie zauważanym. Niestety wiele osób popełnia podstawowe błędy przy jego tworzeniu.

Wygląd jest ważny

Po raz kolejny okazuje się, że ludzie są wzrokowcami i pierwszy osąd wydają nieświadomie na podstawie wyglądu. I mamy tu na myśli nie tylko nasze zdjęcie. Chociaż ono również powinno być profesjonalne, a zatem niekoniecznie z naszej ostatniej wycieczki na tle piramid. Wiele mówi również wzór CV.

Najprostsze CV możemy stworzyć w podstawowym edytorze tekstu. Jednakże nawet, jeśli posiadamy w nim biegłość, nie uda nam się za jego pomocą stworzyć profesjonalnego dokumentu, w którym będziemy mogli operować poszczególnymi sekcjami i tabelkami. Rozmieszczenie informacji o sobie oraz przejrzystość CV jest kluczowa, aby rekruter mógł podjąć pomyślną dla nas decyzję.

Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z gotowych szablonów oraz generatorów CV. Jeden z nich odnajdziemy na stronie cv-maker.pl. Dzięki profesjonalnemu i reprezentatywnemu CV mamy nawet o 65% więcej szans na dostanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Nie pisz wszystkiego o sobie

To oczywiste, że chcemy pokazać się z jak najlepszych celów. W tym celu zamieszczamy w CV jak najwięcej informacji o sobie. Jednakże warto czasem się zastanowić, czy rekruter potrzebuje ich wszystkich. Być może części z nich możemy zrezygnować, aby postawić na opisanie szerzej naszych ostatnich osiągnięć?

Z biegiem lat ścieżka edukacyjna i wszystkie staże czy praktyki, jakie odbyliśmy, tracą na znaczeniu. Jako specjaliści w danej dziedzinie, nie potrzebujemy przecież umieszczać w CV pierwszych prac, w których byliśmy zaraz po skończeniu studiów. Warto skupić się tylko na poprzednich stanowiskach, które są związane z pracą, do której w tej chwili rekrutujemy.

Podobnie wygląda kwestia z edukacją. Jeśli jesteśmy po prestiżowych uczelniach i możemy poszczycić się dobrymi tytułami, nie może ich zabraknąć w naszym CV. Wygląda to inaczej, aniżeli wpisywanie dokładnych informacji na temat naszego liceum. Jeśli nie jesteśmy świeżo po zakończeniu edukacji, niektóre szczegóły możemy ominąć.

O tym nie zapomnij

Redukcja z CV niektórych informacji nie musi wcale dążyć do tego, aby dokument był ubogi. Wręcz przeciwnie! Zaoszczędzone miejsce może wykorzystać na dodatkowe informacje, które zwiększą szansę za pozytywne rozpatrzenie naszej aplikacji.

Jednym z podstawowych błędów jest skupienie się wyłącznie na opisie stanowiska. Owszem, nie może go ominąć. Jednakże rozważmy się, czy nie powinniśmy zamieścić osobnego miejsca na nasze osiągnięcia w danym miejscu pracy. Nie zapomnijmy o tym, aby informacje były wymierne. Zatem jeśli zwiększyliśmy sprzedaż to, o ile procent itd. Takie dane będą o wiele bardziej przekonujące dla rekrutera.

Coraz częściej spotykamy się za to z podsumowaniem CV. Jest to bardzo dobre posunięcie. Podsumowanie możemy zamieścić nie tylko na samym końcu, ale również na początku. Powinny być to nie więcej niż trzy linijki tekstu, które opiszą zwięźle naszą osobę oraz to, czym się zajmujemy.

I na koniec nie możemy zapominać o najważniejszym. A zatem o tym, aby CV było unikalne. Gotowe szablony są jak najbardziej w porządku, ale już nie koniecznie ich zawartość. Bądźmy nie tylko szczerzy, ale również stwórzmy CV, które będzie w jak największym stopniu dopasowane do treści oferty i pracodawcy. Jeśli zaś w ogłoszeniu czytamy o przesłaniu listu motywacyjnego, koniecznie poświęćmy chwilę na jego napisanie.


Podobne wpisy

Powiązane treści