Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 14 • L 13
17C
Sob
12C
Nd
16C
Pon
11C
Wt
11C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesJak obniżyć ratę kredytu?
02.08.2018 | 13:09

Jak obniżyć ratę kredytu?

Na zdjęciu:

Fot. nadesłane

Wiele wydatków zwyczajnie przerasta nasze możliwości finansowe. Kupno mieszkania czy samochodu za gotówkę nie jest powszechnym zjawiskiem, a nawet na mniejsze cele konsumpcyjne po prostu pożyczamy pieniądze. Raty kredytu również stanowią comiesięczne wyzwanie, dowiedz się więc, jak je skutecznie obniżyć.

Tańszy kredyt – marzenie milionów
W ostatnich latach banki i kasy spółdzielcze udzielają milionów kredytów rocznie, nie wspominając o równie popularnych pożyczkach z firm pozabankowych. Jednym słowem – Polacy pożyczają na potęgę, nie zawsze spłacając zadłużenie zgodnie z umową, co rodzi wiele problemów. Czym wyróżnia się kredyt gotówkowy? Można go wziąć na dowolny cel, wnioskując o kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to znakomita forma wsparcia dla osób, które chcą wyremontować mieszkanie czy sfinansować zagraniczny wyjazd. Pieniądze trzeba jednak oddać, najczęściej w comiesięcznych ratach. Oprocentowanie (nie tylko same odsetki, ale i dodatkowe koszty) przekłada się na całkowitą sumę do oddania. W interesie praktycznie każdego z nas jest podpisanie takiej umowy, żeby ustalone raty nie przewyższały naszych możliwości. Trudno przewidzieć przyszłość, pojawiają się rozmaite przeszkody, ale naprawdę kiepską sytuacją byłoby wylądować na lodzie – bez stałych dochodów, za to z koniecznością spłacania wysokich rat kredytu.

Każdy bank ma swoje zasady
Niby kredyty działają tak samo… ale jednak nie do końca. Oferty poszczególnych instytucji różnią się szczegółami, mającymi może nie pierwszoplanowe, ale jednak dość ważne przełożenie na naszą sytuację finansową. Banki muszą się dostosowywać do obowiązujących przepisów, będąc pod ścisłą kontrolą urzędniczą, ale z drugiej strony – szukają sposobów na wyróżnienie się i wdrożenie własnej, wewnętrznej polityki. Stąd promocje, unikatowe rozwiązania i wszystko, co sprawia, że dany kredyt jest bardziej opłacalny od drugiego. Rzecz jasna, z perspektywy klienta i tak najważniejsze są oprocentowanie i prowizja.

Koszty kredytu – jak sprawić, by były niższe
Jak już wspomnieliśmy, ostateczny koszt kredytu nie ogranicza się do samych odsetek wynikających oprocentowania. Banki naliczają też prowizję, czyli coś, co ma przynieść zysk od razu w momencie uruchomienia środków. W końcu kredyt jest usługą, a nie efektem działalności charytatywnej. Bank pomaga zdobyć pieniądze, ale czerpie z tego określone zyski. I tu pojawia się ważny punkt naszych rozważań – prowizję można zapłacić jednorazowo lub doliczyć do kredytu, spłacając ją w ratach, co naturalnie je powiększa.

W kosztach kredytu znajdziesz także ubezpieczenie. Polisa jest bankowi potrzebna na wypadek, gdyby nie doszło do spłaty zobowiązania na skutek niespodziewanych wydarzeń. Klienci tracą pracę, fizyczną możliwość wykonywania zawodu, umierają. Życie pisze rozmaite scenariusze. Trudno dziwić się instytucjom finansowym, które po prostu chcą mieć pewność, że w razie czego mogą liczyć na odzyskanie pożyczonych środków.

Jeśli chcesz płacić niższą ratę kredytu, postaraj się dowiedzieć, jak traktuje takie podejście wybrany bank. Być może ubezpieczenie lub rozłożenie prowizji nie będą konieczne, choć w zamian trzeba będzie ściśle związać się z bankiem, na przykład zakładając lokatę, rachunek bieżący albo kartę kredytową. Wtedy dokładnie sprawdź warunki finansowe takiej propozycji. Nie pozwól, żeby próba oszczędności skończyła się dla Ciebie jeszcze większymi wydatkami i była skutkiem odwrotnym do zamierzonego.

Porównuj – nie trać
Chcesz płacić mniej? Nie tylko czytaj umowy przed ich podpisaniem, ale przede wszystkim kieruj się do banków, które mają dla Ciebie najkorzystniejsze warunki. Ranking kredytów gotówkowych powinien być podstawową lekturą każdego, kto planuje zobowiązać się do płacenia comiesięcznych rat. Nie wierz w magię reklam czy przypadkowe wybory. Po prostu porównuj konkretne liczby i parametry. Dzięki temu jest większa szansa, że wybrniesz z zobowiązania wobec banku… bez szwanku. I choć rym wyszedł przypadkowo, to Ty kieruj się konsekwencją i logiką. Wiedza chroni konsumenta przed złą decyzją!


Podobne wpisy

Powiązane treści