Bydgoszcz
11C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 12 • L 11
15C
Pt
14C
Sob
11C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIJak powinienem najszybciej zgłosić szkodę z ubezpieczenia auta, by dostać pieniądze?
artykuł sponsorowany - nie brac
26.06.2019 | 10:15

Jak powinienem najszybciej zgłosić szkodę z ubezpieczenia auta, by dostać pieniądze?

Na zdjęciu:

Fot.

Wypadki na drodze, stłuczki, kolizje, to niemalże codzienność na polskich drogach. To dlatego wykupujemy ubezpieczenie OC/AC, aby uchronić się przed konsekwencjami finansowymi spowodowanego zdarzenia drogowego lub by zminimalizować straty, np. w przypadku kradzieży samochodu. Bez względu na to, jak ostrożnie jeździsz lub jak bardzo dbasz o swój samochód, faktem jest, że w ciągu całego życia, prawdopodobnie będziesz uczestniczył w jednym (lub nawet kilku) zdarzeniach drogowych.

Fakt, że na polskich drogach stosunkowo często dochodzi do stłuczek, wypadków i innych kolizji oznacza, że ​​istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będziesz zmuszony złożyć roszczenia do swojego ubezpieczyciela, celem uzyskania odszkodowania lub pokrycia kosztów naprawy pojazdu. „Warto więc zorientować się w kwestii dobrego ubezpieczenia samochodu” – radzi Marek Jarosz, ekspert serwisu https://ubsy.pl

W przypadku, gdy Twój samochód jest uszkodzony z powodu kolizji, spowodowanej przez innego kierowcę, należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Oprócz należności na rzecz naprawę pojazdu istnieje możliwość pozyskania dodatkowych świadczeń, takich jak zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego, zwrot kosztów leczenia rehabilitacji czy leków, czy zwrot z powodu utraconych dochodów, gdy samochód był użytkowany do celów zawodowych.

Jeśli zdarzy się sytuacja, że sprawca nie będzie posiadał ważnego ubezpieczenia OC, poszkodowany uzyska pieniądze pochodzące z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – UFG.

W jaki sposób należy zgłosić szkodę?

Terminy i sposoby zgłoszenia szkody zawarte są w zapisach Ogólnych Warunków Ubezpieczenia poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

PZU – największy polski ubezpieczyciel zgłoszenie szkody przyjmuje: online (poprzez formularz na stronie www lub przez czat wideo), telefonicznie (lub poprzez wysłanie SMSa o treści Szkoda pod numer 4102), osobiście w oddziale PZU czy poprzez warsztat Sieci Naprawczej PZU.

W ERGO Hestia szkodę zgłosisz poprzez: formularz na stronie internetowej, za pośrednictwem indywidualnego iKonta ubezpieczeniowego, telefonicznie lub pisemnie.

W Warta poprzez: telefon, kanały komunikacji takie jak (formularz na stronie www, w aplikacji Facebook Messenger, mail), pocztą tradycyjną czy też w oddziale.

W Allianz: elektronicznie poprzez Internet, a także telefonicznie.

Jak przyspieszyć proces zgłaszania szkody i uczynić go łatwiejszym?

Powszechnie uważa się, że proces egzekwowania roszczeń od ubezpieczyciela, jest procesem skomplikowanym i czasochłonnym. Istnieje  jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przyspieszyć ten proces i uczynić go nieco łatwiejszym.

  •       Miejsce zdarzenia

Jednym z najlepszych sposobów na przyspieszenie całego procesu zgłaszania roszczeń jest właściwe zgłoszenie sprawy ubezpieczycielowi, które rozpoczyna się już na miejscu wypadku.  Im więcej rzetelnych informacji i dowodów możesz tam zebrać, tym lepiej.

Poniżej znajdziesz kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę i pozyskać je, aby zapewnić sobie sprawne uzyskanie świadczenia z tytułu posiadanej polisy.

  •  Dane osobowe – postaraj się uzyskać podstawowe informacje, dotyczące wszystkich osób biorących udział w zdarzeniu oraz świadków. Dotyczy to wszystkich innych kierowców, pasażerów i osób postronnych.  Uzyskaj ich nazwiska, numery telefonów oraz adresy zamieszkania. Jednym słowem, wszystko, co ułatwi kontakt z nimi w późniejszym czasie. Jeśli masz możliwość, zanotuj, co widział i słyszał każdy świadek.  Prześlij wszystkie te informacje do ubezpieczyciela, ale pamiętaj, aby zachować kopię również dla siebie.
  • Informacje ubezpieczeniowe – jest to szczególnie ważne.  Upewnij się, że wymieniasz informacje ubezpieczeniowe z kierowcami wszystkich pojazdów biorących udział w wypadku.  Prawdopodobnie będzie to pierwsza rzecz, o którą poprosi cię ubezpieczyciel.
  • Zdjęcia – zrób kilka zdjęć miejsca zdarzenia.  Jeśli masz możliwość sfotografowania otoczenia, zanim pojazdy zostaną przeniesione z drogi – świetnie, ale nie stwarzaj niebezpiecznej sytuacji, aby je zebrać.  Rób zdjęcia wszystkich uszkodzeń samochodu, każdego innego pojazdu, którego dotyczy zdarzenie. Zrób również kilka zdjęć miejsca wypadku. Pomocne są zawsze zdjęcia zrobione pod różnymi kątami.
  • Egzekwowanie prawa – priorytetem, w przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego, jest wezwanie Policji na miejsce zdarzenia. Po ich przybyciu upewnij się, że otrzymałeś nazwiska funkcjonariuszy.  Będą oni zbierać informacje i przeprowadzać wywiady na potrzeby swojego raportu, a także instruować, jak uzyskać kopię raportu po jego spisaniu. Trzymaj się wszelkich formalności, które Ci zalecą, i przekaż kopie do ubezpieczyciela.

Skontaktuj się z ubezpieczycielem JAK NAJSZYBCIEJ

 Z pewnością słyszałeś takie powiedzenie: „większość przestępstw rozwiązuje się w ciągu pierwszych 48 godzin po incydencie”.  To dlatego, że miejsce zdarzenia pozostaje nienaruszone, a szczegóły są wciąż świeże w oczach świadków i uczestników zdarzenia.  Im szybciej skontaktujesz się ze swoim ubezpieczycielem, tym łatwiej będzie Ci otrzymać środki finansowe, a proces ich wypłaty przebiegnie sprawniej.

Bądź szczery w rozmowie z ubezpieczycielem

Ta zasada wydaje się oczywista, ale nie wszyscy ją stosują.  Każdy człowiek pragnie uniknąć problemów, a przyznanie się do winy za wypadek może być bardzo trudne.  Ale jeśli jesteś winien, nie próbuj kłamać. Po pierwsze – ubezpieczyciele mają duże doświadczenie w kwestii zdarzeń drogowych. To ich codzienna praca, w której są specjalistami.  Zazwyczaj to naprawdę profesjonaliści,

jeśli chodzi o ustalenie, co się stało, a to może być bardzo niekorzystne  dla ciebie w momencie, kiedy zdecydujesz się na przedstawienie nieprawdy.

Oszustwo ubezpieczeniowe jest zjawiskiem występującym dosyć często  i może kosztować cię o wiele więcej pieniędzy niż zwrot, który prawdopodobnie uzyskasz, przyznając się do winy.  A jeśli szukasz szybkiego zakończenia procesu egzekwowania roszczeń, bycie nieuczciwym z pewnością go spowolni, a czasem nawet  doprowadzi do jego zatrzymania, zapewniając Ci jeszcze więcej komplikacji.

Czas wpłaty odszkodowania

Ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia szkody. Czas może się wydłużyć, gdy trudno ustalić okoliczności zdarzenia i tym samym obliczyć należne odszkodowanie.

Wtedy odszkodowanie jest wypłacane w ciągu 14 dni od czasu, gdy możliwe było ustalenie okoliczności. Cały proces trwa zazwyczaj do 90 dni od daty, gdy szkoda została zgłoszona.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KasiaMichał Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał
Gość
Michał

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie OC i AC w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

Kasia
Gość
Kasia

W razie problemów z odszkodowaniem od ubezpieczyciela, zawsze można zgłosić się do firmy odszkodowawczej. Z tego co pamiętam oni tam odkupują szkody z trzech lat wstecz. Kiedyś korzystałam z Funduszu Odszkodowań Komunikacyjnych, pieniądze z góry i cała reszta już Cię nie obchodzi :)

Podobne wpisy

Powiązane treści