Jak powstawał Nowy Fordon. Niezwykła historia i wiele archiwalnych zdjęć
Dodano: 14.11.2023 | 10:10Na zdjęciu: Zdjęcie okładkowe pochodzi z 1983 roku i przedstawia ulicę Kleeberga na osiedlu Bohaterów.
Fot. mat. prasowe
„Jak powstawał Nowy Fordon” to publikacja naszego redakcyjnego kolegi Błażeja Bembnisty. Na ponad 150 stronach można dowiedzieć się, jakie były plany twórców osiedla, jak przebiegała budowa i co udało się zrealizować. Publikacja jest zarazem prezentem na 50. rocznicę przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy oraz 11. urodziny profilu Fordon na co dzień.
Budowa pierwszych budynków mieszkalnych nowej dzielnicy rozpoczęła się na przełomie 1980 i 1981 roku. Miało powstać supermiasto dla 160 tysięcy osób. Ostatecznie takiej skali nie osiągnięto, ale i tak utworzono nowy dom dla tysięcy osób. Publikacja przybliża ambitne plany projektantów oraz pierwsze lata funkcjonowania nowych osiedli.
– „Jak powstawał Nowy Fordon” to opowieść o tym, jak teren pomiędzy Bydgoszczą a Fordonem stał się najpierw siedzibą dzisiejszej Politechniki Bydgoskiej, a później domem dla ponad 60 tysięcy osób – mówi Błażej.
Autor książki dotarł do zdjęć i dokumentów prezentujących wielkie wizje sprzed 50 lat. Udało się to dzięki spotkaniu z Jerzym Szaflarskim – generalnym projektantem dzielnicy Fordon. Na łamach publikacji można też przeczytać rozmowę z Iwoną Zyman – Frydryszek, a więc projektantką m.in. budynków przy Igrzyskowej oraz pawilonu przy Brzęczkowskiego.
Swoimi wspomnieniami, a także archiwalnymi zdjęciami podzielili się Janusz Spychalski, Andrzej Maliński, Roman Brzeziński oraz Andrzej Lewandowski, który jest twórcą fotografii okładkowej. Pochodzi ona z 1983 roku i przedstawia ulicę Kleeberga na osiedlu Bohaterów. Tak nazwano jednostkę projektową A-2, realizowaną przez Bydgoski Kombinat Budowlany „Wschód”.
Na łamach publikacji nie brakuje również wspomnienia twórców Fordonu, którzy odeszli – m.in. Ireny Zarzyckiej i Andrzeja Modrzejewskiego.
– Źródłem wielu bezcennych informacji był też dla mnie zbiór czasopism Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy – podkreśla Błażej.
Publikacja liczy ponad 150 stron. Nie powstałaby bez wsparcia dewelopera Arkada-Invest. Za oprawę graficzną odpowiada także związany z Fordonem Michał Jabłoński.
– Temat powstawania Nowego Fordonu nie jest oczywiście zamknięty, prosimy zatem o dalsze dzielenie się materiałami o naszym osiedlu, zdjęciami, wspomnieniami i refleksjami. Kontakt to oczywiście fanpage Fordon na co dzień oraz mail: mail.fncd@gmail.com – mówi autor publikacji.
Na razie „Jak powstawał Nowy Fordon” jest dostępne darmowo wyłącznie w wersji online. Twórcy chcą jednak wydać publikację także w tradycyjnej wersji papierowej. Co istotne, książka ma pozostać bezpłatna. Obecnie sprawdzają koszty wydruku i rozmawiają z potencjalnymi darczyńcami. Swoje wsparcie, które zostanie przekazane na wydanie książki, można przekazać na stronie: buycoffee.to/jakpowstawalnowyfordon.
- Wydarzenia książkowe w Bydgoszczy. Rozmowa o antykwariatach i spotkanie z popularnym pisarzem - 6 listopada 2024
- Tragedia na zgrupowaniu. Nie żyje trener Maciej Juhnke - 5 listopada 2024
- Rozpoczęły się przygotowania do jarmarku. Parking na Mostowej zamknięty - 5 listopada 2024
Piękny album, coś niesamowitego.
Mnie tylko zastanawia co za pijany inżynier wytyczał drogi na tych osiedlach